
Trojan Battery SSIG 06 235Ah 6V Flooded Lead Acid Battery
Trojan Battery SSIG 06 235Ah 6V Flooded Lead Acid Battery
Description
Solar SSIG 06 235 6V flooded lead acid battery provides outstanding performance and increased energy day in and day out. Trojan Battery engineered the SSIG 06 235 6V battery for Solar applications as well as off-grid, grid-tied, and unstable grid environments.
Features & Benefits
- Maxguard® XL Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance, and lower overall maintenance costs.
- Polyon™ ultra-rugged case design protects against damage caused by harsh environmental conditions and safeguards against potential acid leaks.
- Optimized paste formulation for deep cycle operation
- Flame arrestors
- Shock and vibration resistant
- Horizontal and vertical installations
- No watering required for a non-spillable experience.
- Less than 3% self-discharge per month
- 99% recyclable
Product Specifications
Trojan Battery SSIG 06 235Ah 6V Flooded Lead Acid Battery Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 6 Volts |
| Capacity (Amp-Hours) | 10-Hr Rate: 196 Ah20-Hr Rate: 214 Ah48-Hr Rate: 220 Ah72-Hr Rate: 228 Ah100-Hr Rate: 235 Ah |
| Energy | 1.42 kWh |
| Dimensions | Length: 10.30 inches (262 mm)Width: 7.13 inches (181 mm)Height: 10.74 inches (273 mm) |
| Weight | 58 lbs (26 kg) |
| Material | Polypropylene |
| Battery Type | Deep-Cycle Flooded Lead Acid |
| Terminal Type | Embedded Low Profile Terminal (ELPT) |
| Watering System | HydroLink (optional) |
| Operating Temperature | -4°F to 113°F (-20°C to +45°C) |
| Self-Discharge Rate | Less than 3% per month |
| Recyclability | 99% recyclable |
| Applications | Solar & Renewable Energy, Off-Grid, Grid-Tied, and Unstable Grid Environments |
Product Manual
Trojan Battery Data Sheet
Product Warranty
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Trojan Battery SSIG 06 235Ah 6V Flooded Lead Acid Battery
Description
Solar SSIG 06 235 6V flooded lead acid battery provides outstanding performance and increased energy day in and day out. Trojan Battery engineered the SSIG 06 235 6V battery for Solar applications as well as off-grid, grid-tied, and unstable grid environments.
Features & Benefits
- Maxguard® XL Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance, and lower overall maintenance costs.
- Polyon™ ultra-rugged case design protects against damage caused by harsh environmental conditions and safeguards against potential acid leaks.
- Optimized paste formulation for deep cycle operation
- Flame arrestors
- Shock and vibration resistant
- Horizontal and vertical installations
- No watering required for a non-spillable experience.
- Less than 3% self-discharge per month
- 99% recyclable
Product Specifications
Trojan Battery SSIG 06 235Ah 6V Flooded Lead Acid Battery Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 6 Volts |
| Capacity (Amp-Hours) | 10-Hr Rate: 196 Ah20-Hr Rate: 214 Ah48-Hr Rate: 220 Ah72-Hr Rate: 228 Ah100-Hr Rate: 235 Ah |
| Energy | 1.42 kWh |
| Dimensions | Length: 10.30 inches (262 mm)Width: 7.13 inches (181 mm)Height: 10.74 inches (273 mm) |
| Weight | 58 lbs (26 kg) |
| Material | Polypropylene |
| Battery Type | Deep-Cycle Flooded Lead Acid |
| Terminal Type | Embedded Low Profile Terminal (ELPT) |
| Watering System | HydroLink (optional) |
| Operating Temperature | -4°F to 113°F (-20°C to +45°C) |
| Self-Discharge Rate | Less than 3% per month |
| Recyclability | 99% recyclable |
| Applications | Solar & Renewable Energy, Off-Grid, Grid-Tied, and Unstable Grid Environments |
Product Manual
Trojan Battery Data Sheet
Product Warranty
Product FAQs
N/A




















