



Harvia Pro 50 SL 40kW Wood-Burning Sauna Stove
Harvia Pro 50 SL 40kW Wood-Burning Sauna Stove
Description
The Harvia 50 SL black wood-burning sauna stove is the king of large heaters. Designed for large sauna rooms from 706 to 1766 square feet. A large amount of stones ensures consistent heat even in large sauna rooms with the ability for large amounts of steam.
- Floor Mounted
- Black steel frame
- Wood-Burning
- Even heat in a large sauna
- Steel construction
- 264 lb stone capacity (Requires 6 boxes sold separately)
What's Included
- Wood Burning Stove
- Installation & Operation Manual
- Warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 6 Boxes)
- Chimney Kit and Extension
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Pro Series, 40kW Wood-Burning Sauna Stove Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 428 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 20" (510mm) |
| WIDTH / DEPTH | 28.3" (718mm) |
| HEIGHT | 41.3" (1049mm) |
| DIMENSIONS | 20"W (510mm) x 28.3"D (718mm) x 41.3"H (1049mm) |
| KW | 40 |
| WATTS | 40000 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 706-1766 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
264 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Burning Sauna Heater Installation & Operation Manual
Harvia_W500_Datasheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Pro 50 SL 40kW Wood-Burning Sauna Stove
Description
The Harvia 50 SL black wood-burning sauna stove is the king of large heaters. Designed for large sauna rooms from 706 to 1766 square feet. A large amount of stones ensures consistent heat even in large sauna rooms with the ability for large amounts of steam.
- Floor Mounted
- Black steel frame
- Wood-Burning
- Even heat in a large sauna
- Steel construction
- 264 lb stone capacity (Requires 6 boxes sold separately)
What's Included
- Wood Burning Stove
- Installation & Operation Manual
- Warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 6 Boxes)
- Chimney Kit and Extension
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Pro Series, 40kW Wood-Burning Sauna Stove Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 428 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 20" (510mm) |
| WIDTH / DEPTH | 28.3" (718mm) |
| HEIGHT | 41.3" (1049mm) |
| DIMENSIONS | 20"W (510mm) x 28.3"D (718mm) x 41.3"H (1049mm) |
| KW | 40 |
| WATTS | 40000 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 706-1766 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
264 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Burning Sauna Heater Installation & Operation Manual
Harvia_W500_Datasheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A




















