



Harvia Pro 20 ES 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove with Water Tank
Harvia Pro 20 ES 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove with Water Tank
Description
Perfect for cottage settings the Harvia PRO 20 ES wood-burning sauna stove has a 20 liter water tank on the front of the heater. The large amount of stones translates into a hearty amount of steam and heat for rooms from 283 to 706 cubic feet.
- Floor Mounted
- Black steel frame
- Wood-Burning
- Large glass door
- Hearty steam production
- 88 lb stone capacity (requires 2 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Stove
- Installation & Operation Manual
- Warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Chimney Pipe & Kit
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Pro 20 ES 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove with Water Tank Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 168 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 17" (431mm) |
| WIDTH / DEPTH | 25.6" (650mm) |
| HEIGHT | 30" (762mm) |
| DIMENSIONS | 17"W (431mm) x 25.6"D (650mm) x 30"H (762mm) |
| KW | 24.1 |
| WATTS | 24100 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 283-706 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
88 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Burning Sauna Heater Installation & Operation Manual
Harvia WK200ES Datasheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Pro 20 ES 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove with Water Tank
Description
Perfect for cottage settings the Harvia PRO 20 ES wood-burning sauna stove has a 20 liter water tank on the front of the heater. The large amount of stones translates into a hearty amount of steam and heat for rooms from 283 to 706 cubic feet.
- Floor Mounted
- Black steel frame
- Wood-Burning
- Large glass door
- Hearty steam production
- 88 lb stone capacity (requires 2 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Stove
- Installation & Operation Manual
- Warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Chimney Pipe & Kit
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Pro 20 ES 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove with Water Tank Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 168 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 17" (431mm) |
| WIDTH / DEPTH | 25.6" (650mm) |
| HEIGHT | 30" (762mm) |
| DIMENSIONS | 17"W (431mm) x 25.6"D (650mm) x 30"H (762mm) |
| KW | 24.1 |
| WATTS | 24100 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 283-706 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
88 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Burning Sauna Heater Installation & Operation Manual
Harvia WK200ES Datasheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A




















