


Harvia Pro 20 Duo 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove
Harvia Pro 20 Duo 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove
Description
Have the best of both worlds with the innovative Harvia PRO 20 Duo Steel. A unique solution to heating two rooms with one wood-burning sauna stove. Enjoy the sauna room with great steam and then move to the next room to enjoy the fireplace while rehydrating before getting back into the sauna again.
- Floor Mounted
- Stainless Steel Frame
- Wood-Burning
- Large glass door
- Heats two rooms
- 88 lb stone capacity (requires 2 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Stove
- Warranty
- Installation & Operation Manual
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Chimney Kit & Extension
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Pro 20 Duo 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 169 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 17" (431mm) |
| WIDTH / DEPTH | 20" (510mm) |
| HEIGHT | 30" (762mm) |
| DIMENSIONS | 17"W (431mm) x 20"D (510mm) x 30"H (762mm) |
| KW | 24.1 |
| WATTS | 24100 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 282-706 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
88 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Burning Sauna Heater Installation & Operation Manual
Harvia WK200SLUX DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Pro 20 Duo 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove
Description
Have the best of both worlds with the innovative Harvia PRO 20 Duo Steel. A unique solution to heating two rooms with one wood-burning sauna stove. Enjoy the sauna room with great steam and then move to the next room to enjoy the fireplace while rehydrating before getting back into the sauna again.
- Floor Mounted
- Stainless Steel Frame
- Wood-Burning
- Large glass door
- Heats two rooms
- 88 lb stone capacity (requires 2 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Stove
- Warranty
- Installation & Operation Manual
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Chimney Kit & Extension
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Pro 20 Duo 24.1kW Wood-Burning Sauna Stove Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 169 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 17" (431mm) |
| WIDTH / DEPTH | 20" (510mm) |
| HEIGHT | 30" (762mm) |
| DIMENSIONS | 17"W (431mm) x 20"D (510mm) x 30"H (762mm) |
| KW | 24.1 |
| WATTS | 24100 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 282-706 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
88 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Burning Sauna Heater Installation & Operation Manual
Harvia WK200SLUX DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A




















