
Harvia Linear 28, 22kW Wood Sauna Stove
Harvia Linear 28, 22kW Wood Sauna Stove
Description
Let the warm glow of fire wash over you while the stress melts away with the heat in the comfort of your intimate sauna. Designed for rooms from 353 to 988 square feet. The Harvia Linear 28 wood-burning sauna stove offers a classic design, from the cast-iron glass door to the sleek black color, it decadently adds style to your sauna.
- floor Mounted
- Black steel frame
- Wood-Burning
- Cleaner burn
- Meets requirements for CE-marking
- 110 lb stone capacity (Requires 3 boxes sold separately)
What's Included
- Wood Burning Stove
- Installation & Operation Manual
- Warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 3 Boxes)
- Chimney Kit
- Chimney Extension
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Linear 28, 22kW Wood Sauna Stove Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 133 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 18" (457mm) |
| WIDTH / DEPTH | 20" (510mm) |
| HEIGHT | 33.5" (850mm) |
| DIMENSIONS | 18"W (457mm) x 20"D (510mm) x 33.5"H (850mm) |
| KW | 22 |
| WATTS | 22000 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 353-988 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
110 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Buring IO Manual
Harvia_WK280C_Datasheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Linear 28, 22kW Wood Sauna Stove
Description
Let the warm glow of fire wash over you while the stress melts away with the heat in the comfort of your intimate sauna. Designed for rooms from 353 to 988 square feet. The Harvia Linear 28 wood-burning sauna stove offers a classic design, from the cast-iron glass door to the sleek black color, it decadently adds style to your sauna.
- floor Mounted
- Black steel frame
- Wood-Burning
- Cleaner burn
- Meets requirements for CE-marking
- 110 lb stone capacity (Requires 3 boxes sold separately)
What's Included
- Wood Burning Stove
- Installation & Operation Manual
- Warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 3 Boxes)
- Chimney Kit
- Chimney Extension
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
Product Specifications
Harvia Linear 28, 22kW Wood Sauna Stove Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 133 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 18" (457mm) |
| WIDTH / DEPTH | 20" (510mm) |
| HEIGHT | 33.5" (850mm) |
| DIMENSIONS | 18"W (457mm) x 20"D (510mm) x 33.5"H (850mm) |
| KW | 22 |
| WATTS | 22000 |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 353-988 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
110 lbs |
Product Manual
Harvia Wood Buring IO Manual
Harvia_WK280C_Datasheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A






