
Harvia Cauldron, 80 Liter Water Heater
Harvia Cauldron, 80 Liter Water Heater
Description
Generally found in cottage settings, the Harvia Cauldron 80 will give your sauna an authentic Finnish cottage atmosphere. It is used to heat larger amounts of water (80 Liters). Painted black for a sleek touch along with a replaceable fire chamber for long lasting durability.
- Floor Mounted
- Stainless Steel Frame
- Wood-Burning
- Adjustable legs
- Replaceable fire chamber
- Vermiculite insulation keeps the outer surface cooler
Product Specifications
Harvia Cauldron, 80 Liter Water Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 187 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 23.2" (589mm) |
| WIDTH / DEPTH | 23.2" (589mm) |
| HEIGHT | 31.9" (810mm) |
| DIMENSIONS | 23.2"W (589mm) x 23.2"D (589mm) x 31.9"H (810mm) |
| KW | N/A |
| WATTS | N/A |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | N/A |
| ROCK CAPACITY | N/A |
Product Manual
Harvia Cauldron Instructions for Installation and Use
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.Â
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Cauldron, 80 Liter Water Heater
Description
Generally found in cottage settings, the Harvia Cauldron 80 will give your sauna an authentic Finnish cottage atmosphere. It is used to heat larger amounts of water (80 Liters). Painted black for a sleek touch along with a replaceable fire chamber for long lasting durability.
- Floor Mounted
- Stainless Steel Frame
- Wood-Burning
- Adjustable legs
- Replaceable fire chamber
- Vermiculite insulation keeps the outer surface cooler
Product Specifications
Harvia Cauldron, 80 Liter Water Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 187 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 23.2" (589mm) |
| WIDTH / DEPTH | 23.2" (589mm) |
| HEIGHT | 31.9" (810mm) |
| DIMENSIONS | 23.2"W (589mm) x 23.2"D (589mm) x 31.9"H (810mm) |
| KW | N/A |
| WATTS | N/A |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | N/A |
| ROCK CAPACITY | N/A |
Product Manual
Harvia Cauldron Instructions for Installation and Use
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.Â
Product FAQs
N/A






