
Harvia Cauldron, 50 Liter Water Heater
Harvia Cauldron, 50 Liter Water Heater
Description
Generally found in cottage settings, the Harvia Cauldron 50 will give your sauna an authentic Finnish cottage atmosphere. It is used to heat larger amounts of water (50 Liters). The fire chamber is replaceable making it long lasting and durable.
- Floor Mounted
- Stainless Steel Frame
- Wood-Burning
- Adjustable legs
- Replaceable fire chamber
- Inner cauldron easily removed for cleaning
Thanks to the structure of the 50 litres cauldron fire chamber, the burning process is smooth and the heat is distributed directly under the inner cauldron.
'The water is heated up efficiently in this way. The replaceable fire chamber makes the product long-lasting.
The outer casing of the HARVIA cauldron 50 litres is made of stainless steel.
Product Specifications
Harvia Cauldron, 50 Liter Water Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 80 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 17.1" (434mm) |
| WIDTH / DEPTH | 19.7" (500mm) |
| HEIGHT | 30.3" (770mm) |
| DIMENSIONS | 17.1"W (434mm)x 19.7"D(500mm)x 30.3"H (770mm) |
| KW | N/A |
| WATTS | N/A |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | N/A |
| ROCK CAPACITY | N/A |
Product Manual
Installation & Operation Manual
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Cauldron, 50 Liter Water Heater
Description
Generally found in cottage settings, the Harvia Cauldron 50 will give your sauna an authentic Finnish cottage atmosphere. It is used to heat larger amounts of water (50 Liters). The fire chamber is replaceable making it long lasting and durable.
- Floor Mounted
- Stainless Steel Frame
- Wood-Burning
- Adjustable legs
- Replaceable fire chamber
- Inner cauldron easily removed for cleaning
Thanks to the structure of the 50 litres cauldron fire chamber, the burning process is smooth and the heat is distributed directly under the inner cauldron.
'The water is heated up efficiently in this way. The replaceable fire chamber makes the product long-lasting.
The outer casing of the HARVIA cauldron 50 litres is made of stainless steel.
Product Specifications
Harvia Cauldron, 50 Liter Water Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 80 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 17.1" (434mm) |
| WIDTH / DEPTH | 19.7" (500mm) |
| HEIGHT | 30.3" (770mm) |
| DIMENSIONS | 17.1"W (434mm)x 19.7"D(500mm)x 30.3"H (770mm) |
| KW | N/A |
| WATTS | N/A |
| VOLTS | N/A |
| AMPS | N/A |
| PHASE | N/A |
| LINE FUSE | N/A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | N/A |
| ROCK CAPACITY | N/A |
Product Manual
Installation & Operation Manual
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A






