
Growatt 6kW Grid-Tie Inverter | MIN 6000TL-XH-US
Growatt 6kW Grid-Tie Inverter | MIN 6000TL-XH-US
Description
Key Features:
- 6000W nominal output.
- High 500 VDC input!
- 3 MPP trackers, 2 strings per MPP tracker.
- Up to 98.4% efficiency!
Advanced Protection & Safety:
- UL certified (1741).
- Type III AC surge protection.
- AC short circuit protection.
- Ground fault & grid monitoring.
- AFCI protection.
- Rapid shutdown capable, RFCI protection.
- Anti-islanding protection.
- Residual-current monitoring.
From unboxing to install, weāre with you every step. Reach out to our lifetime, USA-based support team anytime you need guidance.
Product Specifications
Growatt 6kW Grid-Tie Inverter | MIN 6000TL-XH-USĀ Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MIN 6000TL-XH-US (V2) |
| Nominal Output Power | 6,000W (6kW) |
| Maximum AC Output Power | 6,000W (6kW) |
| AC Output Voltage | 240V (Single-phase) |
| AC Output Frequency | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 25A |
| Maximum Efficiency | 98.4% |
| MPPT Trackers | 3 (2 strings per MPPT) |
| MPPT Voltage Range | 50V ā 550V |
| Maximum DC Input Voltage | 600V |
| Nominal DC Voltage | 400V |
| DC/AC Ratio | Up to 2.0 |
| Battery Compatibility | Compatible with Growatt ARO/APX HV and LG Prime (Gen3) batteries |
| Backup Power Capability | Yes (Whole-home backup with SYN 200-XH-US) |
| Safety Features | AFCI, RSD, Anti-islanding, Ground Fault, Grid Monitoring, Type III AC Surge Protection |
| Certifications | UL1741SA/SB, UL1741, UL9540, CA Rule 21, HECO |
| Operating Temperature Range | ā13°F to +140°F |
| Protection Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Communication Ports | RS485, WiFi/LAN (optional), CAN2.0, SunSpec, App (iOS, Android, Windows) |
| Dimensions (W x H x D) | 15.75" x 22.41" x 6.98" (400 x 569 x 170.5 mm) |
| Weight | 32.3 lbs (14.65 kg) |
| Warranty | 10 years |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage:Ā Including GrowattĀ PVĀ Inverters, Growatt Storage Inverters, GrowattĀ Smart Energy ManagementĀ Devices, Growatt Monitoring Software, EVĀ Chargers, PortableĀ PowerĀ StationĀ and Growatt BatteriesĀ and Accessories
(2)Country and Region coverage:Ā All country and regions, including China Hong Kong specialĀ administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland ChinaĀ ONLY.Ā Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim:Ā In general, serial number(S/Nļ¼must be provided in order to claim warranty.Ā Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully.Ā Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period:Ā The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no moreĀ than six months after the delivery date from Growatt.Ā A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service centerĀ in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. OurĀ service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact GrowattĀ service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, seeĀ details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to salesĀ order.
(4) Installation and commissioningļ¼Growatt donāt offer installation service, donāt offer onsiteĀ debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scaleĀ plant (inverter capacityļ¼500kw)
Product FAQs
N/A
Original: $1,211.00
-65%$1,211.00
$423.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Growatt 6kW Grid-Tie Inverter | MIN 6000TL-XH-US
Description
Key Features:
- 6000W nominal output.
- High 500 VDC input!
- 3 MPP trackers, 2 strings per MPP tracker.
- Up to 98.4% efficiency!
Advanced Protection & Safety:
- UL certified (1741).
- Type III AC surge protection.
- AC short circuit protection.
- Ground fault & grid monitoring.
- AFCI protection.
- Rapid shutdown capable, RFCI protection.
- Anti-islanding protection.
- Residual-current monitoring.
From unboxing to install, weāre with you every step. Reach out to our lifetime, USA-based support team anytime you need guidance.
Product Specifications
Growatt 6kW Grid-Tie Inverter | MIN 6000TL-XH-USĀ Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MIN 6000TL-XH-US (V2) |
| Nominal Output Power | 6,000W (6kW) |
| Maximum AC Output Power | 6,000W (6kW) |
| AC Output Voltage | 240V (Single-phase) |
| AC Output Frequency | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 25A |
| Maximum Efficiency | 98.4% |
| MPPT Trackers | 3 (2 strings per MPPT) |
| MPPT Voltage Range | 50V ā 550V |
| Maximum DC Input Voltage | 600V |
| Nominal DC Voltage | 400V |
| DC/AC Ratio | Up to 2.0 |
| Battery Compatibility | Compatible with Growatt ARO/APX HV and LG Prime (Gen3) batteries |
| Backup Power Capability | Yes (Whole-home backup with SYN 200-XH-US) |
| Safety Features | AFCI, RSD, Anti-islanding, Ground Fault, Grid Monitoring, Type III AC Surge Protection |
| Certifications | UL1741SA/SB, UL1741, UL9540, CA Rule 21, HECO |
| Operating Temperature Range | ā13°F to +140°F |
| Protection Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Communication Ports | RS485, WiFi/LAN (optional), CAN2.0, SunSpec, App (iOS, Android, Windows) |
| Dimensions (W x H x D) | 15.75" x 22.41" x 6.98" (400 x 569 x 170.5 mm) |
| Weight | 32.3 lbs (14.65 kg) |
| Warranty | 10 years |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage:Ā Including GrowattĀ PVĀ Inverters, Growatt Storage Inverters, GrowattĀ Smart Energy ManagementĀ Devices, Growatt Monitoring Software, EVĀ Chargers, PortableĀ PowerĀ StationĀ and Growatt BatteriesĀ and Accessories
(2)Country and Region coverage:Ā All country and regions, including China Hong Kong specialĀ administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland ChinaĀ ONLY.Ā Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim:Ā In general, serial number(S/Nļ¼must be provided in order to claim warranty.Ā Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully.Ā Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period:Ā The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no moreĀ than six months after the delivery date from Growatt.Ā A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service centerĀ in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. OurĀ service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact GrowattĀ service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, seeĀ details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to salesĀ order.
(4) Installation and commissioningļ¼Growatt donāt offer installation service, donāt offer onsiteĀ debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scaleĀ plant (inverter capacityļ¼500kw)
Product FAQs
N/A





