







Huum CLIFF Mini 4, 3.5kW Sauna Heater
Huum CLIFF Mini 4,Ā 3.5kW Sauna Heater
Description
The compact CLIFF Mini 3.5 kW sauna heater, with extremely short safety distances, is a wall-mounted model that is especially suited for small sauna rooms. The CLIFF Mini 3.5kW sauna heater is designed for sauna spaces up to 212 cubic feet (CF).
Required Control and sauna stones (4 boxes) sold separately
- Slender design
- Suitable for use in small saunas with limited space
- Small safety distances
- Heats up to 25% faster due to internal air duct
- For sauna rooms from 123 to 212 cu. ft.
- Works with UKU controls (sold separately)
- 133 pound stone capacity (required 4 boxes sold separately)
- Removable rib(s) for more accurate stacking of stones
- Direct contact between stones and heating elements
- More exposed stones creates a longer and milder heat
- Stainless steel construction
- Stainless steel, industrial quality heating elements
- Wall-mount model
- Designed, engineered, and made in Estonia
- Dimensions:Ā 10.6" W (270mm) x 6.3" D (160mm) x 38.4" H (975mm)
- Limited 5-year warranty (excluding elements)
Product Specifications
Huum CLIFF MiniĀ 4, 3.5kW Sauna Heater Product Specifications
| PACKAGE CONTENTS | UKU Control, 133 lbs stones (Qty 4 x 33 lbs of 1" - 2" (3-5 cm) stones boxes) |
| OPTIONAL ACCESSORIES | N/A |
| COMPATIBLE SAUNA CONTROL | UKU |
| WEIGHT | 33 lbs (14.96kg) |
| LENGTH / WIDTH | 6.75" (171.5mm) |
| WIDTH / DEPTH | 11.5" (292.1mm) |
| HEIGHT | 38.5" (978mm) |
| DIAMETER | N/A |
DIMENSIONS |
6.75" W (171.5mm) x 11.5" D (160mm) x 38.5" H (978mm) |
| KW | 3.5 |
| WATTS | 3500 |
| VOLTS | 240 |
| AMPS | 14.58 |
| PHASE | 1PH |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 123 - 212 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 133 lbs |
Product Manual
CLIFF Installation Manual
CLIFF Spec Diagram
Product Warranty
HUUM Heater Warranty
Limited 5-Year Warranty (excludes heating elements)
Product FAQs
N/A
Original: $2,003.00
-65%$2,003.00
$701.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Huum CLIFF Mini 4,Ā 3.5kW Sauna Heater
Description
The compact CLIFF Mini 3.5 kW sauna heater, with extremely short safety distances, is a wall-mounted model that is especially suited for small sauna rooms. The CLIFF Mini 3.5kW sauna heater is designed for sauna spaces up to 212 cubic feet (CF).
Required Control and sauna stones (4 boxes) sold separately
- Slender design
- Suitable for use in small saunas with limited space
- Small safety distances
- Heats up to 25% faster due to internal air duct
- For sauna rooms from 123 to 212 cu. ft.
- Works with UKU controls (sold separately)
- 133 pound stone capacity (required 4 boxes sold separately)
- Removable rib(s) for more accurate stacking of stones
- Direct contact between stones and heating elements
- More exposed stones creates a longer and milder heat
- Stainless steel construction
- Stainless steel, industrial quality heating elements
- Wall-mount model
- Designed, engineered, and made in Estonia
- Dimensions:Ā 10.6" W (270mm) x 6.3" D (160mm) x 38.4" H (975mm)
- Limited 5-year warranty (excluding elements)
Product Specifications
Huum CLIFF MiniĀ 4, 3.5kW Sauna Heater Product Specifications
| PACKAGE CONTENTS | UKU Control, 133 lbs stones (Qty 4 x 33 lbs of 1" - 2" (3-5 cm) stones boxes) |
| OPTIONAL ACCESSORIES | N/A |
| COMPATIBLE SAUNA CONTROL | UKU |
| WEIGHT | 33 lbs (14.96kg) |
| LENGTH / WIDTH | 6.75" (171.5mm) |
| WIDTH / DEPTH | 11.5" (292.1mm) |
| HEIGHT | 38.5" (978mm) |
| DIAMETER | N/A |
DIMENSIONS |
6.75" W (171.5mm) x 11.5" D (160mm) x 38.5" H (978mm) |
| KW | 3.5 |
| WATTS | 3500 |
| VOLTS | 240 |
| AMPS | 14.58 |
| PHASE | 1PH |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 123 - 212 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 133 lbs |
Product Manual
CLIFF Installation Manual
CLIFF Spec Diagram
Product Warranty
HUUM Heater Warranty
Limited 5-Year Warranty (excludes heating elements)
Product FAQs
N/A


















