




Harvia Virta 6kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Harvia Virta 6kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
Harvia Virta is a strong, practical and simplistically stylish electric sauna heater for those who want a traditional sauna experience. Virta is a perfect choice for medium to large saunas and excellently suited for those who enjoy frequent and long sauna baths.
- Stainless Steel housing
- Stainless Steel elements
- Works with Xenio control (Sold Separately)
- 110 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
- 100 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Heater
- Upper/Rear Connections
- Soot Opening
- Ash Box
- Installation and operation manual
- 2-year warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Protective Sheath
- Smoke Pipe Cover
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
- Chimney Kit
- Chimney Extensions
Product Specifications
Harvia Virta 6kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 51 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (415mm) |
| WIDTH / DEPTH | 13" (340mm) |
| HEIGHT | 33" (840mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (415mm) x 16"D (410mm) x 33"H (840mm) |
| KW | 6.0 |
| WATTS | 6000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 25 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 2x20A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 177 - 297 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 100 lbs |
Product Manual
Harvia Virta Owner's Manual
Harvia-Virta-HL60E-DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Virta 6kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
Harvia Virta is a strong, practical and simplistically stylish electric sauna heater for those who want a traditional sauna experience. Virta is a perfect choice for medium to large saunas and excellently suited for those who enjoy frequent and long sauna baths.
- Stainless Steel housing
- Stainless Steel elements
- Works with Xenio control (Sold Separately)
- 110 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
- 100 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Heater
- Upper/Rear Connections
- Soot Opening
- Ash Box
- Installation and operation manual
- 2-year warranty
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Protective Sheath
- Smoke Pipe Cover
- Pipe Adapter
- Protective Bedding
- Chimney Kit
- Chimney Extensions
Product Specifications
Harvia Virta 6kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 51 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (415mm) |
| WIDTH / DEPTH | 13" (340mm) |
| HEIGHT | 33" (840mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (415mm) x 16"D (410mm) x 33"H (840mm) |
| KW | 6.0 |
| WATTS | 6000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 25 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 2x20A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 177 - 297 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 100 lbs |
Product Manual
Harvia Virta Owner's Manual
Harvia-Virta-HL60E-DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
















