
Humminbird Piranhamax 4 DI [410160-1]
Humminbird Piranhamax 4 DI [410160-1]
Sharper image. Sharper teeth. With modern styling and a larger 4.3" color LCD, the PiranhaMAX™ 4 DI will give you a fresh perspective on what's below your boat. Thanks to a redesigned, even easier-to-use interface, the power of Down Imaging®, Fish ID+™, fish alarms, depth alarms and zoom has never been simpler. Feature for feature, it packs a technological chomp that no fish finder in its class can match.Â
Features:
- Down Imaging: Get a clear view of what's happening below your boat with Down Imaging. As you patrol the water, you'll watch timber, brush, bridge pilings, rocks and any other structure pop with great detail.
- Tilt and Swivel Mount: Quickly adjust your viewing area angle.
- 1-Year Limited Warranty
WARNING: This product can expose you to chemicals including 1,3-Butadiene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Humminbird Piranhamax 4 DI [410160-1] Product Specifications
Specifications:
| Model | PiranhaMAX 4 DI |
| Product Code | 410160-1 |
| Series | PiranhaMAX |
| UPC | 0082324048739 |
| Display Size - Diagonal | 4.3 in |
| Display Pixel Matrix | 272H x 480V |
| Transducer Included | XNT 9 DI T |
| Features | Down Imaging |
| Memory Card Slot | None |
| Sonar-Standard | Dual Beam, Down Imaging |
| Sonar-Coverage | 28°, 16°, & 74° @ -10dB |
| Sonar-Frequencies Supported | 200/455/455 kHz |
| Depth-Sonar | 600 ft (20) 200 kHz, 320 ft (20) 455 kHz |
| Depth-Down Imaging | 320 ft |
| Interface | Keypad Control |
| Power Draw | 180 mA |
| Power Input | 10.8-20 VDC |
| Power Output Peak-to-Peak | 2400 Watts |
| Power Output RMS | 300 Watts |
| Screen Snap Shot | Not Supported |
| Mount-Standard | Gimbal |
| Mount-Standard Size | 3.91 in W x 7.34 in H x 3.62 in D |
| Mount-Optional | In-Dash Mounting Kit |
| Mount-Optional Size | 3.91 in W x 5.875 in H x 2.5 in D |
| Transducer Mount Location | Transom |
| GPS Chartplotting | Not Supported |
| GPS Receiver | Not Supported |
| GPS Trackplotting | Not Supported |
| MEGA Live Compatibility | No |
| Humminbird Basemap | Not Supported |
| LakeMaster Compatibility | No |
| Platinum Compatibility | No |
| Target Separation | 2.5 in |
| Upgradable Software | No |
| Display Colors Grayscale | 256 Color |
| Display Type | Color TFT |
| Speed | Not Supported |
| Temperature | Built In |
| Warranty | One-Year Warranty |
Product Manual
English Transducer Resource Guide
Accessory Resource Guide
PMAX 4 Installation Instructions
Fishin' Buddy MAX DI Installation Instructions
Fishin' Buddy MAX - English Product Manual
Product Warranty
Humminbird Warranty
The Humminbird warranty we offer is product-dependent. The warranty begins at the date of purchase. When requiring any service/repairs for your Humminbird product, you will need your original receipt of purchase for warranty coverage. If you do not have your receipt of purchase, we will reference your product's serial number and base your warranty coverage off the date of manufacture. We recommend that you write the serial number down somewhere outside of your boat to have it available for future reference.
Humminbird 2-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All XPLORE models
- Optional: Additional third year of warranty is available with product registration.*
- All APEX models
- All SOLIX models
- HELIX 8 / 9 / 10 / 12 / 15 models
- ICE HELIX 9 models (with MEGA Live or MEGA 360 Imaging)
- ICE Flasher models (ICE-55, ICE-45, and ICE-35)
- MEGA Live 1 Imaging transducersÂ
- MEGA Live 2 Imaging transducersÂ
- MEGA 360 Imaging transducers
Download Humminbird 2-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- HELIX 5 / 7 models
- ICE HELIX 5 / 7 models
- All accessories
- All cartography products
Download Humminbird 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All cartography products including LakeMaster and CoastMaster charts
Download Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Product FAQs
N/A
Original: $189.99
-65%$189.99
$66.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Humminbird Piranhamax 4 DI [410160-1]
Sharper image. Sharper teeth. With modern styling and a larger 4.3" color LCD, the PiranhaMAX™ 4 DI will give you a fresh perspective on what's below your boat. Thanks to a redesigned, even easier-to-use interface, the power of Down Imaging®, Fish ID+™, fish alarms, depth alarms and zoom has never been simpler. Feature for feature, it packs a technological chomp that no fish finder in its class can match.Â
Features:
- Down Imaging: Get a clear view of what's happening below your boat with Down Imaging. As you patrol the water, you'll watch timber, brush, bridge pilings, rocks and any other structure pop with great detail.
- Tilt and Swivel Mount: Quickly adjust your viewing area angle.
- 1-Year Limited Warranty
WARNING: This product can expose you to chemicals including 1,3-Butadiene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Humminbird Piranhamax 4 DI [410160-1] Product Specifications
Specifications:
| Model | PiranhaMAX 4 DI |
| Product Code | 410160-1 |
| Series | PiranhaMAX |
| UPC | 0082324048739 |
| Display Size - Diagonal | 4.3 in |
| Display Pixel Matrix | 272H x 480V |
| Transducer Included | XNT 9 DI T |
| Features | Down Imaging |
| Memory Card Slot | None |
| Sonar-Standard | Dual Beam, Down Imaging |
| Sonar-Coverage | 28°, 16°, & 74° @ -10dB |
| Sonar-Frequencies Supported | 200/455/455 kHz |
| Depth-Sonar | 600 ft (20) 200 kHz, 320 ft (20) 455 kHz |
| Depth-Down Imaging | 320 ft |
| Interface | Keypad Control |
| Power Draw | 180 mA |
| Power Input | 10.8-20 VDC |
| Power Output Peak-to-Peak | 2400 Watts |
| Power Output RMS | 300 Watts |
| Screen Snap Shot | Not Supported |
| Mount-Standard | Gimbal |
| Mount-Standard Size | 3.91 in W x 7.34 in H x 3.62 in D |
| Mount-Optional | In-Dash Mounting Kit |
| Mount-Optional Size | 3.91 in W x 5.875 in H x 2.5 in D |
| Transducer Mount Location | Transom |
| GPS Chartplotting | Not Supported |
| GPS Receiver | Not Supported |
| GPS Trackplotting | Not Supported |
| MEGA Live Compatibility | No |
| Humminbird Basemap | Not Supported |
| LakeMaster Compatibility | No |
| Platinum Compatibility | No |
| Target Separation | 2.5 in |
| Upgradable Software | No |
| Display Colors Grayscale | 256 Color |
| Display Type | Color TFT |
| Speed | Not Supported |
| Temperature | Built In |
| Warranty | One-Year Warranty |
Product Manual
English Transducer Resource Guide
Accessory Resource Guide
PMAX 4 Installation Instructions
Fishin' Buddy MAX DI Installation Instructions
Fishin' Buddy MAX - English Product Manual
Product Warranty
Humminbird Warranty
The Humminbird warranty we offer is product-dependent. The warranty begins at the date of purchase. When requiring any service/repairs for your Humminbird product, you will need your original receipt of purchase for warranty coverage. If you do not have your receipt of purchase, we will reference your product's serial number and base your warranty coverage off the date of manufacture. We recommend that you write the serial number down somewhere outside of your boat to have it available for future reference.
Humminbird 2-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All XPLORE models
- Optional: Additional third year of warranty is available with product registration.*
- All APEX models
- All SOLIX models
- HELIX 8 / 9 / 10 / 12 / 15 models
- ICE HELIX 9 models (with MEGA Live or MEGA 360 Imaging)
- ICE Flasher models (ICE-55, ICE-45, and ICE-35)
- MEGA Live 1 Imaging transducersÂ
- MEGA Live 2 Imaging transducersÂ
- MEGA 360 Imaging transducers
Download Humminbird 2-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- HELIX 5 / 7 models
- ICE HELIX 5 / 7 models
- All accessories
- All cartography products
Download Humminbird 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All cartography products including LakeMaster and CoastMaster charts
Download Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Product FAQs
N/A















