

Humminbird HELIX 5 DI G2 Fishfinder [410200-1]
Humminbird HELIX 5 DI G2 Fishfinder [410200-1]
The HELIX 5 DI G2 with an improved user interface and operating system, features a brilliant 800H x 480V, 5" 256 color display with backlight. Down Imaging and DualBeam PLUS sonar with 4000 watts PTP power output. Maximize your angling experience with the Humminbird HELIX 5 DI fishfinder system.
CHIRP Frequencies (Out of Box Transducer)
455 kHz: 420-520 kHz
800 kHz: 790-850 kHz
Maximum Depth: 600 feet
DOWN IMAGING SONAR
Down Imaging Sonar -- Get a fish-eye's view of what's happening below your boat. Incredible images are created with High-frequency sound waves.
SWITCHFIRE
SwitchFire Sonar -- Take command of how your sonar returns appear with our Clear and Max Modes.
DUALBEAM PLUS SONAR
Two beams combine for great detail and a wide coverage area. Use the narrow beam for high-accuracy returns and bottom. Use the wide beam when you want a larger search area.
UPGRADEABLE SOFTWARE
Up-gradable Software -- Access software updates to enhance the performance of your Humminbird unit through our My Humminbird section of the site.
WARNING: This product can expose you to chemicals including 1,3-Butadiene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Humminbird HELIX 5 DI G2 Fishfinder [410200-1] Product Specifications
Specifications:
| Model | HELIX 5 DI G2 |
| Product Code | 410200-1 |
| Series | HELIX |
| UPC | 0082324049019 |
| Display Size - Diagonal | 5 in |
| Display Pixel Matrix | 800H x 480V |
| Transducer Included | XNT 9 DI T |
| Compatible With | AIS, AutoPilot |
| Features | Down Imaging |
| Memory Card Slot | None |
| Sonar-Standard | Down Imaging, DualBeam PLUS |
| Sonar-Coverage | 16°, 28°, 45° & 75° @ -10dB |
| Sonar-Frequencies Supported | 200/455/800 kHz |
| Depth-Sonar | 600 ft (standard transducer) |
| Depth-Down Imaging | 350 ft |
| Interface | Keypad Control |
| Power Draw | 615 mA |
| Power Input | 10.8-20 VDC |
| Power Output Peak-to-Peak | 4000 Watts |
| Power Output RMS | 500 Watts |
| Screen Snap Shot | Not Supported |
| Sonar Recording | Not Supported |
| Mount-Standard | Gimbal |
| Mount-Standard Size | 7.55 in W x 4.64 in H x 3.3 in D |
| Mount-Optional | In-Dash Mounting Kit |
| Mount-Optional Size | 7.55 in W x 4.28 in H x 1.13 in D |
| Transducer Mount Location | Transom |
| GPS Chartplotting | Not Supported |
| GPS Receiver | Optional |
| GPS Trackplotting | Not Supported |
| 360 Imaging Compatibility | No |
| MEGA Live Compatibility | No |
| Humminbird Basemap | Not Supported |
| LakeMaster Compatibility | No |
| CoastMaster Compatibility | No |
| Navionics Gold/HotMaps Compatibility | No |
| Navionics Platinum+ Compatibility | No |
| Platinum Compatibility | No |
| Minn Kota i-Pilot Link Compatibility | No |
| Minn Kota Talon Shallow Water Anchor Compatibility | No |
| Radar Compatibility | No |
| 5-Port Ethernet Switch Compatibility | No |
| AIS Compatibility | Not Supported |
| Autopilot Compatibility | No |
| Heading Sensor GPS Compatibility | No |
| NMEA2000 | Not Supported |
| Target Separation | 2.5 in |
| Upgradable Software | Yes |
| View Preset Keys | No |
| X-Press Menu System | Yes |
| Custom Digital Readout | Yes |
| Custom View Selections | Yes |
| Display Colors Grayscale | 16-Bit |
| Display Type | Color TFT |
| Speed | Optional |
| Temperature | Built In |
| Temperature Alarm | Yes |
| Temperature Graph | No |
| HDMI Compatible | No |
| Warranty | One-Year Warranty |
Product Manual
HELIX Series - English Quick Reference Guide
HELIX Series - English Product Manual
HELIX 5 & 7 Installation Instructions
English Transducer Resource Guide
Accessory Resource Guide
Transom Transducer Installation Instructions
Product Warranty
Humminbird Warranty
The Humminbird warranty we offer is product-dependent. The warranty begins at the date of purchase. When requiring any service/repairs for your Humminbird product, you will need your original receipt of purchase for warranty coverage. If you do not have your receipt of purchase, we will reference your product's serial number and base your warranty coverage off the date of manufacture. We recommend that you write the serial number down somewhere outside of your boat to have it available for future reference.
Humminbird 2-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All XPLORE models
- Optional: Additional third year of warranty is available with product registration.*
- All APEX models
- All SOLIX models
- HELIX 8 / 9 / 10 / 12 / 15 models
- ICE HELIX 9 models (with MEGA Live or MEGA 360 Imaging)
- ICE Flasher models (ICE-55, ICE-45, and ICE-35)
- MEGA Live 1 Imaging transducers
- MEGA Live 2 Imaging transducers
- MEGA 360 Imaging transducers
Download Humminbird 2-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- HELIX 5 / 7 models
- ICE HELIX 5 / 7 models
- All accessories
- All cartography products
Download Humminbird 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All cartography products including LakeMaster and CoastMaster charts
Download Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Product FAQs
N/A
Original: $299.99
-65%$299.99
$105.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Humminbird HELIX 5 DI G2 Fishfinder [410200-1]
The HELIX 5 DI G2 with an improved user interface and operating system, features a brilliant 800H x 480V, 5" 256 color display with backlight. Down Imaging and DualBeam PLUS sonar with 4000 watts PTP power output. Maximize your angling experience with the Humminbird HELIX 5 DI fishfinder system.
CHIRP Frequencies (Out of Box Transducer)
455 kHz: 420-520 kHz
800 kHz: 790-850 kHz
Maximum Depth: 600 feet
DOWN IMAGING SONAR
Down Imaging Sonar -- Get a fish-eye's view of what's happening below your boat. Incredible images are created with High-frequency sound waves.
SWITCHFIRE
SwitchFire Sonar -- Take command of how your sonar returns appear with our Clear and Max Modes.
DUALBEAM PLUS SONAR
Two beams combine for great detail and a wide coverage area. Use the narrow beam for high-accuracy returns and bottom. Use the wide beam when you want a larger search area.
UPGRADEABLE SOFTWARE
Up-gradable Software -- Access software updates to enhance the performance of your Humminbird unit through our My Humminbird section of the site.
WARNING: This product can expose you to chemicals including 1,3-Butadiene which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Humminbird HELIX 5 DI G2 Fishfinder [410200-1] Product Specifications
Specifications:
| Model | HELIX 5 DI G2 |
| Product Code | 410200-1 |
| Series | HELIX |
| UPC | 0082324049019 |
| Display Size - Diagonal | 5 in |
| Display Pixel Matrix | 800H x 480V |
| Transducer Included | XNT 9 DI T |
| Compatible With | AIS, AutoPilot |
| Features | Down Imaging |
| Memory Card Slot | None |
| Sonar-Standard | Down Imaging, DualBeam PLUS |
| Sonar-Coverage | 16°, 28°, 45° & 75° @ -10dB |
| Sonar-Frequencies Supported | 200/455/800 kHz |
| Depth-Sonar | 600 ft (standard transducer) |
| Depth-Down Imaging | 350 ft |
| Interface | Keypad Control |
| Power Draw | 615 mA |
| Power Input | 10.8-20 VDC |
| Power Output Peak-to-Peak | 4000 Watts |
| Power Output RMS | 500 Watts |
| Screen Snap Shot | Not Supported |
| Sonar Recording | Not Supported |
| Mount-Standard | Gimbal |
| Mount-Standard Size | 7.55 in W x 4.64 in H x 3.3 in D |
| Mount-Optional | In-Dash Mounting Kit |
| Mount-Optional Size | 7.55 in W x 4.28 in H x 1.13 in D |
| Transducer Mount Location | Transom |
| GPS Chartplotting | Not Supported |
| GPS Receiver | Optional |
| GPS Trackplotting | Not Supported |
| 360 Imaging Compatibility | No |
| MEGA Live Compatibility | No |
| Humminbird Basemap | Not Supported |
| LakeMaster Compatibility | No |
| CoastMaster Compatibility | No |
| Navionics Gold/HotMaps Compatibility | No |
| Navionics Platinum+ Compatibility | No |
| Platinum Compatibility | No |
| Minn Kota i-Pilot Link Compatibility | No |
| Minn Kota Talon Shallow Water Anchor Compatibility | No |
| Radar Compatibility | No |
| 5-Port Ethernet Switch Compatibility | No |
| AIS Compatibility | Not Supported |
| Autopilot Compatibility | No |
| Heading Sensor GPS Compatibility | No |
| NMEA2000 | Not Supported |
| Target Separation | 2.5 in |
| Upgradable Software | Yes |
| View Preset Keys | No |
| X-Press Menu System | Yes |
| Custom Digital Readout | Yes |
| Custom View Selections | Yes |
| Display Colors Grayscale | 16-Bit |
| Display Type | Color TFT |
| Speed | Optional |
| Temperature | Built In |
| Temperature Alarm | Yes |
| Temperature Graph | No |
| HDMI Compatible | No |
| Warranty | One-Year Warranty |
Product Manual
HELIX Series - English Quick Reference Guide
HELIX Series - English Product Manual
HELIX 5 & 7 Installation Instructions
English Transducer Resource Guide
Accessory Resource Guide
Transom Transducer Installation Instructions
Product Warranty
Humminbird Warranty
The Humminbird warranty we offer is product-dependent. The warranty begins at the date of purchase. When requiring any service/repairs for your Humminbird product, you will need your original receipt of purchase for warranty coverage. If you do not have your receipt of purchase, we will reference your product's serial number and base your warranty coverage off the date of manufacture. We recommend that you write the serial number down somewhere outside of your boat to have it available for future reference.
Humminbird 2-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All XPLORE models
- Optional: Additional third year of warranty is available with product registration.*
- All APEX models
- All SOLIX models
- HELIX 8 / 9 / 10 / 12 / 15 models
- ICE HELIX 9 models (with MEGA Live or MEGA 360 Imaging)
- ICE Flasher models (ICE-55, ICE-45, and ICE-35)
- MEGA Live 1 Imaging transducers
- MEGA Live 2 Imaging transducers
- MEGA 360 Imaging transducers
Download Humminbird 2-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- HELIX 5 / 7 models
- ICE HELIX 5 / 7 models
- All accessories
- All cartography products
Download Humminbird 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty
This warranty covers the following products:
- All cartography products including LakeMaster and CoastMaster charts
Download Humminbird Cartography 1-Year Limited Warranty Terms (PDF)
Product FAQs
N/A















