

Harvia Xenio CX170 U3-15 Digital Control w/Wifi for Harvia Sauna Heaters
Harvia Xenio CX170 U3-15 Digital Control w/Wifi for Harvia Sauna Heaters
Description
Harvia Xenio CX170 is a control unit with a touch control panel. The stylishly small yet clear touch control panel is easy to install where you want it: in the sauna, the shower room, the dressing room, or even the living room. The Xenio CX170 includes a contactor box.
Features:
- Modern control unit that is precise and easy
- Compatible with the KIP Series Sauna Heaters
- Stylish touch control panel
- Wi-fi connectivity for remote control and monitoring
- Control operating time, temperature, lighting and fan from the control panel
- Control panel operating temperature range of 104-194°F
- Surface of flush-mounted
- Installs inside or outside the sauna room
- Dimensions: 3.3"W x 0.9"D x 4.3"H
- Limited 1-year warranty (consumer use) and limited 1-year warranty (commercial use)
Includes:
- Digital Control Panel
- Data Cable, Power Unit
- Temperature Sensor
- Installation and Operation Manual, 1-year Limited Warranty
Product Specifications
Harvia Xenio CX170 U3-15 Digital Control w/Wifi for Harvia Sauna Heaters Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications & Listings | ETL |
| Installation & Operation Manual | Installation and Operation Manual |
| Product Weight | 0.4 lbs |
| Length / Width | 3.4" (86 mm) |
| Width / Depth | 1" (25 mm) |
| Height | 4.4" (111 mm) |
| Dimensions | 3.4"W × 1"D × 4.4"H (86 × 25 × 111 mm) |
| kW | 10.8 kW |
| Watts | 11,000 W |
| Volts | 400 V |
| Phase | 3 |
| Mountable Inside Sauna Room? | Yes |
| Contains Wood? | No |
| Hardwired? | Yes |
| Adjustable Session Settings? | Yes |
| Adjustable Temperature Control? | Yes |
| Maximum Time Settings | 60 minutes |
| Maximum Temperature Settings | 194°F |
| Installation Type | Wall-Mount or Surface Embedded |
| Electrical Location | Back |
| Fuel Type / Power Options | Electric |
| Serialized Item | Yes |
Product Manual
Harvia-Xenio-Control-CX170-IOM.pdf
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Harvia Warranty
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Xenio CX170 U3-15 Digital Control w/Wifi for Harvia Sauna Heaters
Description
Harvia Xenio CX170 is a control unit with a touch control panel. The stylishly small yet clear touch control panel is easy to install where you want it: in the sauna, the shower room, the dressing room, or even the living room. The Xenio CX170 includes a contactor box.
Features:
- Modern control unit that is precise and easy
- Compatible with the KIP Series Sauna Heaters
- Stylish touch control panel
- Wi-fi connectivity for remote control and monitoring
- Control operating time, temperature, lighting and fan from the control panel
- Control panel operating temperature range of 104-194°F
- Surface of flush-mounted
- Installs inside or outside the sauna room
- Dimensions: 3.3"W x 0.9"D x 4.3"H
- Limited 1-year warranty (consumer use) and limited 1-year warranty (commercial use)
Includes:
- Digital Control Panel
- Data Cable, Power Unit
- Temperature Sensor
- Installation and Operation Manual, 1-year Limited Warranty
Product Specifications
Harvia Xenio CX170 U3-15 Digital Control w/Wifi for Harvia Sauna Heaters Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications & Listings | ETL |
| Installation & Operation Manual | Installation and Operation Manual |
| Product Weight | 0.4 lbs |
| Length / Width | 3.4" (86 mm) |
| Width / Depth | 1" (25 mm) |
| Height | 4.4" (111 mm) |
| Dimensions | 3.4"W × 1"D × 4.4"H (86 × 25 × 111 mm) |
| kW | 10.8 kW |
| Watts | 11,000 W |
| Volts | 400 V |
| Phase | 3 |
| Mountable Inside Sauna Room? | Yes |
| Contains Wood? | No |
| Hardwired? | Yes |
| Adjustable Session Settings? | Yes |
| Adjustable Temperature Control? | Yes |
| Maximum Time Settings | 60 minutes |
| Maximum Temperature Settings | 194°F |
| Installation Type | Wall-Mount or Surface Embedded |
| Electrical Location | Back |
| Fuel Type / Power Options | Electric |
| Serialized Item | Yes |
Product Manual
Harvia-Xenio-Control-CX170-IOM.pdf
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Harvia Warranty
Product FAQs
N/A
















