

Harvia 500mm Sauna Wood Stove Chimney Extension
Harvia 500mm Sauna Wood Stove Chimney Extension
Description
The black powder coated steel makes for a sleek addition inside or out. The joint mechanism and the supplementary parts are wound together while the smoke pipes are locked in place with grooves. These innovative attributes are how this Harvia 500 mm steel chimney extension prevents movement caused by temperature changes.
Product Feature
- Innovative design
- Stainless Steel or Black powder coated steel
- Prevents movement caused by temperature changes
- Can be installed indoors and outdoors
- Designed, engineered, and made in Finland
- Dimensions: 8.6" D (220mm) x 19.6" H (500mm)
- 2 year warranty
Product Specifications
Harvia 500mm Sauna Wood Stove Chimney Extension Product Specifications
| Model | WHP500/WH500M |
| Flexural Strength- tensile strength | 16.4 ft (5m) |
| Non-vertical installations | Not Allowed |
| Wind Load | 6.5 ft (2m) above last support |
| Maximum spacing of lateral supports | 9.8 ft (3m) |
| Weight | 7.7 lbs |
| Diameter | 8.6" (220mm) |
| Height | 19.6" (500mm) |
Product Manual
Harvia-WHP500 & 1000 IOM.pdf
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia 500mm Sauna Wood Stove Chimney Extension
Description
The black powder coated steel makes for a sleek addition inside or out. The joint mechanism and the supplementary parts are wound together while the smoke pipes are locked in place with grooves. These innovative attributes are how this Harvia 500 mm steel chimney extension prevents movement caused by temperature changes.
Product Feature
- Innovative design
- Stainless Steel or Black powder coated steel
- Prevents movement caused by temperature changes
- Can be installed indoors and outdoors
- Designed, engineered, and made in Finland
- Dimensions: 8.6" D (220mm) x 19.6" H (500mm)
- 2 year warranty
Product Specifications
Harvia 500mm Sauna Wood Stove Chimney Extension Product Specifications
| Model | WHP500/WH500M |
| Flexural Strength- tensile strength | 16.4 ft (5m) |
| Non-vertical installations | Not Allowed |
| Wind Load | 6.5 ft (2m) above last support |
| Maximum spacing of lateral supports | 9.8 ft (3m) |
| Weight | 7.7 lbs |
| Diameter | 8.6" (220mm) |
| Height | 19.6" (500mm) |
Product Manual
Harvia-WHP500 & 1000 IOM.pdf
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A














