


Harvia Virta Combi 10.5kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Harvia Virta Combi 10.5kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
Harvia Virta Combi HL110SA, a versatile combination of a 10.5kW electric sauna heater and a steamer, is available in both single and 3 phase and is engineered to power sauna rooms up to 635 cubic feet (CF).
- Side wall or corner, floor mount install
- Stainless steel housing
- Stainless Steel elements
- Works with Xenio control (sold separately)
- Available in 240v/1 and 208/3ph
- 150 lb stone capacity (requires 4 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna heater
- Water Reservoir
- Installation and operation manual
- 2-Year Warranty (Consumer Use)
Not Included
- Sauna Stone (Requires 4 Boxes)
- Digital Controller
Product Specifications
Harvia Virta Combi 10.5kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 70.5 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (415mm) |
| WIDTH / DEPTH | 19" (485mm) |
| HEIGHT | 33" (840mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (415mm) x 16"D (410mm) x 33"H (840mm) |
| KW | 10.5 |
| WATTS | 10500 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 29.2 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 40A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 175 - 635 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
150 lbs |
Product Manual
Harvia Virta Owner's Manual
Harvia-Virta-Combi-HL110SA-DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Virta Combi 10.5kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
Harvia Virta Combi HL110SA, a versatile combination of a 10.5kW electric sauna heater and a steamer, is available in both single and 3 phase and is engineered to power sauna rooms up to 635 cubic feet (CF).
- Side wall or corner, floor mount install
- Stainless steel housing
- Stainless Steel elements
- Works with Xenio control (sold separately)
- Available in 240v/1 and 208/3ph
- 150 lb stone capacity (requires 4 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna heater
- Water Reservoir
- Installation and operation manual
- 2-Year Warranty (Consumer Use)
Not Included
- Sauna Stone (Requires 4 Boxes)
- Digital Controller
Product Specifications
Harvia Virta Combi 10.5kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 70.5 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (415mm) |
| WIDTH / DEPTH | 19" (485mm) |
| HEIGHT | 33" (840mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (415mm) x 16"D (410mm) x 33"H (840mm) |
| KW | 10.5 |
| WATTS | 10500 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 29.2 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 40A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 175 - 635 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
150 lbs |
Product Manual
Harvia Virta Owner's Manual
Harvia-Virta-Combi-HL110SA-DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A





















