

Harvia The Wall, 8kW 240V 1PH, Stainless Steel Sauna Heater
Harvia The Wall, 8kW 240V 1PH, Stainless Steel Sauna Heater
Description
For customizability, the Wall heater can be installed in right or left-handed directions and illuminated controls help make it easy to use. The Harvia Wall SW80 Black Stainless Steel, a minimalistic Scandinavian design 8.0kW sauna heater, is engineered to power sauna rooms up to 423 cubic feet (CF).
- Wall-mounted design
- Stainless Steel Frame
- Stainless Steel elements
- 8kW
- Built-In on/off, time, and temperature control
- 44 lb stone capacity (requires 1 box sold separately)
What's Included
- The Wall HSW8U1B Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-year full warranty (Consumer use)
- 5-year service warranty
Not Included
- Sauna Stone (Requires 1 Box)
Product Specifications
Harvia The Wall, 8kW 240V 1PH, Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 36.5 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16.9" (429mm) |
| WIDTH / DEPTH | 10.1" (257mm) |
| HEIGHT | 27.5" (700mm) |
| DIMENSIONS | 16.9"W (429mm) x 10.15"D (257mm) x 27.5" (700mm) |
| KW | 8 |
| WATTS | 8000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 25 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 40A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 176-423 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
44 lbs |
Product Manual
Harvia The Wall Installation & Operation Manual
Harvia Wall SW80SS DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia The Wall, 8kW 240V 1PH, Stainless Steel Sauna Heater
Description
For customizability, the Wall heater can be installed in right or left-handed directions and illuminated controls help make it easy to use. The Harvia Wall SW80 Black Stainless Steel, a minimalistic Scandinavian design 8.0kW sauna heater, is engineered to power sauna rooms up to 423 cubic feet (CF).
- Wall-mounted design
- Stainless Steel Frame
- Stainless Steel elements
- 8kW
- Built-In on/off, time, and temperature control
- 44 lb stone capacity (requires 1 box sold separately)
What's Included
- The Wall HSW8U1B Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-year full warranty (Consumer use)
- 5-year service warranty
Not Included
- Sauna Stone (Requires 1 Box)
Product Specifications
Harvia The Wall, 8kW 240V 1PH, Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 36.5 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16.9" (429mm) |
| WIDTH / DEPTH | 10.1" (257mm) |
| HEIGHT | 27.5" (700mm) |
| DIMENSIONS | 16.9"W (429mm) x 10.15"D (257mm) x 27.5" (700mm) |
| KW | 8 |
| WATTS | 8000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 25 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 40A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 176-423 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
44 lbs |
Product Manual
Harvia The Wall Installation & Operation Manual
Harvia Wall SW80SS DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A




















