




Harvia Virta 9kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Harvia Virta 9kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
Harvia Virta is a strong, practical and simplistically stylish electric sauna heater for those who want a traditional sauna experience. Virta is a perfect choice for medium to large saunas and excellently suited for those who enjoy frequent and long sauna baths
- Stainless Steel housing
- Stainless Steel elements
- Works with Xenio control (Sold Separately)
- 110 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
- 100 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-Year Warranty (Consumer Use)
Not Included
- Sauna Stone (Requires 3 Boxes)
- Digital Controller
Product Specifications
Harvia Virta 9kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna HeaterĀ Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 51 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (415mm) |
| WIDTH / DEPTH | 13" (340mm) |
| HEIGHT | 33" (840mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (415mm) x 16"D (410mm) x 33"H (840mm) |
| KW | 9.0 |
| WATTS | 9000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 37.5 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 2x30A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 177 - 494 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 100 lbs |
Ā
Product Manual
Harvia Virta Owner'sĀ Manual
Harvia-Virta-HL90E-DataSheet
Product WarrantyĀ
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed forĀ 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.Ā
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia Virta 9kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
Harvia Virta is a strong, practical and simplistically stylish electric sauna heater for those who want a traditional sauna experience. Virta is a perfect choice for medium to large saunas and excellently suited for those who enjoy frequent and long sauna baths
- Stainless Steel housing
- Stainless Steel elements
- Works with Xenio control (Sold Separately)
- 110 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
- 100 lb stone capacity (requires 3 boxes sold separately)
What's Included
- Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-Year Warranty (Consumer Use)
Not Included
- Sauna Stone (Requires 3 Boxes)
- Digital Controller
Product Specifications
Harvia Virta 9kW 240V 1PH Stainless Steel Sauna HeaterĀ Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 51 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (415mm) |
| WIDTH / DEPTH | 13" (340mm) |
| HEIGHT | 33" (840mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (415mm) x 16"D (410mm) x 33"H (840mm) |
| KW | 9.0 |
| WATTS | 9000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 37.5 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 2x30A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 177 - 494 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 100 lbs |
Ā
Product Manual
Harvia Virta Owner'sĀ Manual
Harvia-Virta-HL90E-DataSheet
Product WarrantyĀ
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed forĀ 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.Ā
Product FAQs
N/A


















