




Harvia The Wall, 6kW 240V 1PH, Black Stainless Steel Sauna Heater
Harvia The Wall, 6kW 240V 1PH, Black Stainless Steel Sauna Heater
Description
The Harvia Wall SW60, a minimalistic Scandinavian design sauna heater, is engineered to power sauna rooms up to 282 cubic feet (CF). The illuminated controls make the Wall an easy-to-use heater. For customizability, the Wall heater can be installed in right or left-handed directions.
- Wall-mounted design
- Black steel frame
- Stainless Steel elements
- 0kW
- Built-In on/off, time, and temperature control
- 44 lb stone capacity (requires 1 box sold separately)
What's Included
- The Wall HSW6U1B Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-year full warranty (Consumer use)
- 5-year service warranty
Not Included
- Sauna Stone (Requires 1 Box)
Product Specifications
Harvia The Wall, 6kW 240V 1PH, Black Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 31.5 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16.9" (429mm) |
| WIDTH / DEPTH | 10.1" (257mm) |
| HEIGHT | 27.5" (700mm) |
| DIMENSIONS | 16.9"W (429mm) x 10.15"D (257mm) x 27.5" (700mm) |
| KW | 6 |
| WATTS | 6000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 25 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 30A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 141-282 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
44 lbs |
Product Manual
Harvia The Wall Installation & Operation Manual
Harvia Wall SW60 DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia The Wall, 6kW 240V 1PH, Black Stainless Steel Sauna Heater
Description
The Harvia Wall SW60, a minimalistic Scandinavian design sauna heater, is engineered to power sauna rooms up to 282 cubic feet (CF). The illuminated controls make the Wall an easy-to-use heater. For customizability, the Wall heater can be installed in right or left-handed directions.
- Wall-mounted design
- Black steel frame
- Stainless Steel elements
- 0kW
- Built-In on/off, time, and temperature control
- 44 lb stone capacity (requires 1 box sold separately)
What's Included
- The Wall HSW6U1B Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-year full warranty (Consumer use)
- 5-year service warranty
Not Included
- Sauna Stone (Requires 1 Box)
Product Specifications
Harvia The Wall, 6kW 240V 1PH, Black Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 31.5 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16.9" (429mm) |
| WIDTH / DEPTH | 10.1" (257mm) |
| HEIGHT | 27.5" (700mm) |
| DIMENSIONS | 16.9"W (429mm) x 10.15"D (257mm) x 27.5" (700mm) |
| KW | 6 |
| WATTS | 6000 |
| VOLTS | 240VAC |
| AMPS | 25 |
| PHASE | 1PH |
| LINE FUSE | 30A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 141-282 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY |
44 lbs |
Product Manual
Harvia The Wall Installation & Operation Manual
Harvia Wall SW60 DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A


















