

Harvia KIP80W 8kW 208V 3PH Stainless Steel Sauna Heater
Harvia KIP80W 8kW 208V 3PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
The Harvia 8.0kW KIP80W is a traditional wall-mounted sauna heater that uses a multi-function digital Xenio wall-mounted control panel (sold separately). Its large stone capacity ensures optimal heat dispersion. The attractive polished stainless steel outer casing is durable and resists corrosion. The KIP80W is engineered for sauna rooms up to 425 cubic feet.
- Wall-mounted design
- Stainless Steel construction
- Works with Xenio wall-mounted control (Sold separately)
- 1 hour timer
- Up to 8hr delay timer function
- 50 lb stone capacity (requires 1 box sold separately)
What's Included
- Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-Year Warranty (Consumer Use)
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Digital Controller
Product Specifications
Harvia KIP80W 8kW 208V 3PH Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 28 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (410mm) |
| WIDTH / DEPTH | 11" (280mm) |
| HEIGHT | 24" (600mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (410mm) x 11"D (280mm) x 24"H (600mm) |
| KW | 8.0 |
| WATTS | 8000 |
| VOLTS | 208VAC |
| AMPS | 33.3 |
| PHASE | 3PH |
| LINE FUSE | 30A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 250 - 425 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 50 lbs |
Product Manual
Harvia KIP IOM Product Manual
Harvia-KIP80W-DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harvia KIP80W 8kW 208V 3PH Stainless Steel Sauna Heater
Description
The Harvia 8.0kW KIP80W is a traditional wall-mounted sauna heater that uses a multi-function digital Xenio wall-mounted control panel (sold separately). Its large stone capacity ensures optimal heat dispersion. The attractive polished stainless steel outer casing is durable and resists corrosion. The KIP80W is engineered for sauna rooms up to 425 cubic feet.
- Wall-mounted design
- Stainless Steel construction
- Works with Xenio wall-mounted control (Sold separately)
- 1 hour timer
- Up to 8hr delay timer function
- 50 lb stone capacity (requires 1 box sold separately)
What's Included
- Sauna Heater
- Installation and operation manual
- 2-Year Warranty (Consumer Use)
Not Included (Sold Separately)
- Sauna Stones (Requires 2 Boxes)
- Digital Controller
Product Specifications
Harvia KIP80W 8kW 208V 3PH Stainless Steel Sauna Heater Product Specifications
| PRODUCT WEIGHT | 28 lbs |
| LENGTH / WIDTH | 16" (410mm) |
| WIDTH / DEPTH | 11" (280mm) |
| HEIGHT | 24" (600mm) |
| DIMENSIONS | 16"W (410mm) x 11"D (280mm) x 24"H (600mm) |
| KW | 8.0 |
| WATTS | 8000 |
| VOLTS | 208VAC |
| AMPS | 33.3 |
| PHASE | 3PH |
| LINE FUSE | 30A |
| ROOM VOLUME (CU. FT.) | 250 - 425 CU. FT. |
| ROCK CAPACITY | 50 lbs |
Product Manual
Harvia KIP IOM Product Manual
Harvia-KIP80W-DataSheet
Product Warranty
This HARVIA SAUNA heater is guaranteed for 2 years from date of purchase, and includes all heater parts such as heating elements, controls, contactors, etc.
Product FAQs
N/A




















