
Growatt 10kW Grid-Tie Inverter | MIN10000TL-XH-US
Growatt 10kW Grid-Tie Inverter | MIN10000TL-XH-US
Description
Key Features:
Cutting-Edge Grid-Tie:
- 10000W Nominal Output
- High 550 VDC Input (20000W Max PV!)
- 4 MPP Trackers, 2 Strings Per MPP Tracker
- Up to 98.5% Efficiency
Quality Design:
- –13°F to +140°F Operating Tempurature
- Natural Convection Cooling
- NEMA4X (IP65) Rated
- Built-in 4G/Wi-Fi Communication with APP, IoT integrated Cloud and monitoring
- IOS, Android & Windows Apps
Whether it’s your first project or your fifth, our USA-based team is here for you. Lifetime support means you’re never on your own.
Product Specifications
Growatt 10kW Grid-Tie Inverter | MIN10000TL-XH-US Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MIN10000TL-XH-US (V3) |
| Nominal Output Power | 10,000W (10kW) |
| Maximum PV Input Power | 20,000W (20kW) |
| Maximum MPPT Operating Voltage | 550V DC |
| AC Output Voltage | 208/240V (Single-phase) |
| Maximum Output Current | 42A |
| Maximum Efficiency | 98.5% |
| MPPT Trackers | 4 (2 strings per MPPT) |
| DC/AC Ratio | Up to 2.0 |
| Battery Compatibility | Growatt ARO/APX high-voltage batteries (DC and AC coupled systems) |
| Backup Power | Yes (Whole-home backup and dark start operation) |
| Safety Features | AFCI, RSD, Anti-islanding, Ground Fault, Grid Monitoring, Type III AC Surge Protection |
| Certifications | UL1741SA/SB, UL1741, UL9540, CA Rule 21, HECO |
| Operating Temperature Range | –13°F to +140°F |
| Protection Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Communication Ports | RS485, WiFi/LAN (optional), CAN2.0, SunSpec, App (iOS, Android, Windows) |
| Dimensions (W x H x D) | 15.8" x 25.2" x 7.4" (400 x 638 x 187 mm) |
| Weight | 45.2 lbs (20.5 kg) |
| Warranty | 10 years |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
Original: $1,556.00
-65%$1,556.00
$544.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Growatt 10kW Grid-Tie Inverter | MIN10000TL-XH-US
Description
Key Features:
Cutting-Edge Grid-Tie:
- 10000W Nominal Output
- High 550 VDC Input (20000W Max PV!)
- 4 MPP Trackers, 2 Strings Per MPP Tracker
- Up to 98.5% Efficiency
Quality Design:
- –13°F to +140°F Operating Tempurature
- Natural Convection Cooling
- NEMA4X (IP65) Rated
- Built-in 4G/Wi-Fi Communication with APP, IoT integrated Cloud and monitoring
- IOS, Android & Windows Apps
Whether it’s your first project or your fifth, our USA-based team is here for you. Lifetime support means you’re never on your own.
Product Specifications
Growatt 10kW Grid-Tie Inverter | MIN10000TL-XH-US Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MIN10000TL-XH-US (V3) |
| Nominal Output Power | 10,000W (10kW) |
| Maximum PV Input Power | 20,000W (20kW) |
| Maximum MPPT Operating Voltage | 550V DC |
| AC Output Voltage | 208/240V (Single-phase) |
| Maximum Output Current | 42A |
| Maximum Efficiency | 98.5% |
| MPPT Trackers | 4 (2 strings per MPPT) |
| DC/AC Ratio | Up to 2.0 |
| Battery Compatibility | Growatt ARO/APX high-voltage batteries (DC and AC coupled systems) |
| Backup Power | Yes (Whole-home backup and dark start operation) |
| Safety Features | AFCI, RSD, Anti-islanding, Ground Fault, Grid Monitoring, Type III AC Surge Protection |
| Certifications | UL1741SA/SB, UL1741, UL9540, CA Rule 21, HECO |
| Operating Temperature Range | –13°F to +140°F |
| Protection Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Communication Ports | RS485, WiFi/LAN (optional), CAN2.0, SunSpec, App (iOS, Android, Windows) |
| Dimensions (W x H x D) | 15.8" x 25.2" x 7.4" (400 x 638 x 187 mm) |
| Weight | 45.2 lbs (20.5 kg) |
| Warranty | 10 years |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
















