
Growatt 3.8kW Grid-Tie Inverter | MIN 3800TL-XH-US
Growatt 3.8kW Grid-Tie Inverter | MIN 3800TL-XH-US
Description
Key Features:
Cutting-Edge Grid-Tie:
- 3800W nominal output.
- High 500 VDC input
- 2 MPP trackers, 2 strings per MPP tracker.
- Up to 98.4% efficiency!
Quality Design:
- –13°F to +140°F operating temperature.
- Natural convection cooling.
- NEMA4X (IP65) rated.
- 4G/Wi-Fi communication with APP, IoT integrated cloud and monitoring.
- IOS, Android & Windows Apps.
- UL 1741 certified
- Rapid shutdown capable, RFCI protection.
- Anti-islanding protection.
Product Specifications
Growatt 3.8kW Grid-Tie Inverter | MIN 3800TL-XH-US Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Output Power | 3,800 W |
| Maximum DC Input Power | 7,600 W |
| Nominal DC Voltage | 360 V |
| Maximum DC Voltage | 600 V |
| MPPT Configuration | 2 MPPTs with 2 strings per MPPT |
| Maximum Efficiency | 98.5% |
| CEC Weighted Efficiency | 97% at 240 V |
| AC Output Voltage | 208 V / 240 V (selectable) |
| AC Output Frequency | 50 / 60 Hz |
| Operating Temperature Range | –13°F to +140°F (–25°C to +60°C) |
| Cooling Method | Natural convection (fanless design) |
| Enclosure Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Dimensions (W × H × D) | 569 mm × 400 mm × 170.5 mm |
| Weight | 17.4 kg (38.36 lbs) |
| Warranty | 10 years |
| Hybrid Operation | Grid-tied and battery-ready |
| Battery Compatibility | DC-coupled and AC-coupled batteries |
| Energy Management Modes | Self-consumption, zero export, TOU scheduling, limited off-grid |
| Safety Features | Rapid Shutdown (RSD), AFCI, RGM meter support |
| Monitoring & Communication | Built-in WiFi and 4G/LAN, Growatt ShinePhone app |
| Compliance | UL1741SA/SB, CA Rule 21, HECO |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
Original: $961.00
-65%$961.00
$336.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Growatt 3.8kW Grid-Tie Inverter | MIN 3800TL-XH-US
Description
Key Features:
Cutting-Edge Grid-Tie:
- 3800W nominal output.
- High 500 VDC input
- 2 MPP trackers, 2 strings per MPP tracker.
- Up to 98.4% efficiency!
Quality Design:
- –13°F to +140°F operating temperature.
- Natural convection cooling.
- NEMA4X (IP65) rated.
- 4G/Wi-Fi communication with APP, IoT integrated cloud and monitoring.
- IOS, Android & Windows Apps.
- UL 1741 certified
- Rapid shutdown capable, RFCI protection.
- Anti-islanding protection.
Product Specifications
Growatt 3.8kW Grid-Tie Inverter | MIN 3800TL-XH-US Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Output Power | 3,800 W |
| Maximum DC Input Power | 7,600 W |
| Nominal DC Voltage | 360 V |
| Maximum DC Voltage | 600 V |
| MPPT Configuration | 2 MPPTs with 2 strings per MPPT |
| Maximum Efficiency | 98.5% |
| CEC Weighted Efficiency | 97% at 240 V |
| AC Output Voltage | 208 V / 240 V (selectable) |
| AC Output Frequency | 50 / 60 Hz |
| Operating Temperature Range | –13°F to +140°F (–25°C to +60°C) |
| Cooling Method | Natural convection (fanless design) |
| Enclosure Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Dimensions (W × H × D) | 569 mm × 400 mm × 170.5 mm |
| Weight | 17.4 kg (38.36 lbs) |
| Warranty | 10 years |
| Hybrid Operation | Grid-tied and battery-ready |
| Battery Compatibility | DC-coupled and AC-coupled batteries |
| Energy Management Modes | Self-consumption, zero export, TOU scheduling, limited off-grid |
| Safety Features | Rapid Shutdown (RSD), AFCI, RGM meter support |
| Monitoring & Communication | Built-in WiFi and 4G/LAN, Growatt ShinePhone app |
| Compliance | UL1741SA/SB, CA Rule 21, HECO |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
















