
Growatt 5kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 5000 ES
Growatt 5kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 5000 ES
Description
GrowattĀ 5000ESĀ multifunctional off-grid solar inverter, integrated with a MPPT solar charge controller, a high-frequency pure sine wave inverter, and a UPS function module all in one machine. Perfect for off-grid backup power and self-consumption applications.
*Does your jurisdiction require specific certifications? We recommend purchasing ourĀ USĀ model
Please note: We recommend using this inverter with batteries.
Included:
(1) Paralleling Kits
(1) Communication Cable
Key Features:
- Rated power 5KW, power factor 1
- MPPT ranges 120V~430V, 450VDC
- High-frequency inverter with small size and lightweight
- Pure sine wave AC output
- Solar and utility grid can power loads at the same time
- With CAN/RS485 for BMS communication
- Parallel operation up to 6 unit (only with battery connected)
- WIFI/ GPRS remote monitoring (optional)
Product Specifications
Growatt 5kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 5000 ES Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Output Power | 5000W (5kW) |
| Surge Power | 10,000W |
| Battery Voltage | 48V nominal (operates between 40ā60V) |
| AC Output Voltage | 230V AC (single-phase) |
| Max PV Input Power | 6000W |
| MPPT Operating Voltage | 120ā430V DC |
| Max PV Input Voltage | 450V DC |
| Max Solar Charge Current | 100A |
| AC Charge Current | 80A |
| Parallel Capability | Up to 6 units (requires battery connection) |
| Efficiency | Up to 93% (peak) |
| Transfer Time | 10ā20ms (typical) |
| Dimensions (W x H x D) | 485mm x 330mm x 135mm |
| Weight | 12kg |
| Battery Compatibility | Lithium, LiFePOā, and lead-acid batteries |
| Communication Ports | CAN/RS485 for Battery Management System (BMS) |
| Monitoring Options | Optional WiFi/GPRS remote monitoring via Growatt ShineLink |
| Certifications | CE, TUV, RoHS |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage:Ā Including GrowattĀ PVĀ Inverters, Growatt Storage Inverters, GrowattĀ Smart Energy ManagementĀ Devices, Growatt Monitoring Software, EVĀ Chargers, PortableĀ PowerĀ StationĀ and Growatt BatteriesĀ and Accessories
(2)Country and Region coverage:Ā All country and regions, including China Hong Kong specialĀ administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland ChinaĀ ONLY.Ā Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim:Ā In general, serial number(S/Nļ¼must be provided in order to claim warranty.Ā Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully.Ā Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period:Ā The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no moreĀ than six months after the delivery date from Growatt.Ā A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service centerĀ in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. OurĀ service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact GrowattĀ service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, seeĀ details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to salesĀ order.
(4) Installation and commissioningļ¼Growatt donāt offer installation service, donāt offer onsiteĀ debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scaleĀ plant (inverter capacityļ¼500kw)
Product FAQs
N/A
Original: $851.00
-65%$851.00
$297.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Growatt 5kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 5000 ES
Description
GrowattĀ 5000ESĀ multifunctional off-grid solar inverter, integrated with a MPPT solar charge controller, a high-frequency pure sine wave inverter, and a UPS function module all in one machine. Perfect for off-grid backup power and self-consumption applications.
*Does your jurisdiction require specific certifications? We recommend purchasing ourĀ USĀ model
Please note: We recommend using this inverter with batteries.
Included:
(1) Paralleling Kits
(1) Communication Cable
Key Features:
- Rated power 5KW, power factor 1
- MPPT ranges 120V~430V, 450VDC
- High-frequency inverter with small size and lightweight
- Pure sine wave AC output
- Solar and utility grid can power loads at the same time
- With CAN/RS485 for BMS communication
- Parallel operation up to 6 unit (only with battery connected)
- WIFI/ GPRS remote monitoring (optional)
Product Specifications
Growatt 5kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 5000 ES Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Output Power | 5000W (5kW) |
| Surge Power | 10,000W |
| Battery Voltage | 48V nominal (operates between 40ā60V) |
| AC Output Voltage | 230V AC (single-phase) |
| Max PV Input Power | 6000W |
| MPPT Operating Voltage | 120ā430V DC |
| Max PV Input Voltage | 450V DC |
| Max Solar Charge Current | 100A |
| AC Charge Current | 80A |
| Parallel Capability | Up to 6 units (requires battery connection) |
| Efficiency | Up to 93% (peak) |
| Transfer Time | 10ā20ms (typical) |
| Dimensions (W x H x D) | 485mm x 330mm x 135mm |
| Weight | 12kg |
| Battery Compatibility | Lithium, LiFePOā, and lead-acid batteries |
| Communication Ports | CAN/RS485 for Battery Management System (BMS) |
| Monitoring Options | Optional WiFi/GPRS remote monitoring via Growatt ShineLink |
| Certifications | CE, TUV, RoHS |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage:Ā Including GrowattĀ PVĀ Inverters, Growatt Storage Inverters, GrowattĀ Smart Energy ManagementĀ Devices, Growatt Monitoring Software, EVĀ Chargers, PortableĀ PowerĀ StationĀ and Growatt BatteriesĀ and Accessories
(2)Country and Region coverage:Ā All country and regions, including China Hong Kong specialĀ administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland ChinaĀ ONLY.Ā Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim:Ā In general, serial number(S/Nļ¼must be provided in order to claim warranty.Ā Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully.Ā Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period:Ā The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no moreĀ than six months after the delivery date from Growatt.Ā A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service centerĀ in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. OurĀ service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact GrowattĀ service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, seeĀ details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to salesĀ order.
(4) Installation and commissioningļ¼Growatt donāt offer installation service, donāt offer onsiteĀ debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scaleĀ plant (inverter capacityļ¼500kw)
Product FAQs
N/A
















