
Mastervolt CombiMaster Inverter/Charger - 12/1500-60 Amp - 120V [35511500]
Mastervolt CombiMaster Inverter/Charger - 12/1500-60 Amp - 120V [35511500]
The CombiMaster inverter/charger provides the most power and charging in the series. The 3500W version comes in 12V and can be paralleled stacked in a single system up to 10.5kW. The 24V models in 3500W and 5000W can create parallel stacked systems up 35kW. The 1500W version delivers 1500W of pure sine wave inverter power and 60 amps multi chemistry battery charging. The 1500W is the smallest form factor in the series. All models provide pure sine wave inverter power and over 60-200 amps multi-chemistry battery charging, plus the intelligent design is NMEA 2K and MasterBus compatible.
Unmatched performance at an unprecedented price
Designed with the customer in mind and using the latest technology, the CombiMaster range is all about user-friendliness and reliability. But don’t let that friendly appearance misguide you: the powerful CombiMaster range drives even the heaviest and most sensitive loads with ease!
With the CombiMaster, power dips and failures belong to the past. The automatic AC transfer system switches between generator or mains and inverter output, ensuring a constant power supply. Its Power Assist function prevents tripping of the mains fuse in case you’re connected to a weak land line or small generator.
The CombiMaster range delivers unmatched performance and value for money. As you would expect from Mastervolt, the CombiMaster is completed with MasterBus, CZone and NMEA 2000 compatible communication, allowing for a broad range of monitoring and system integration options.
Remote Control and Monitoring options
- MasterBus compatible via SmartRemote or EasyView 5 display.
- CZone / NMEA 2000 compatible via Touch 5 or Touch 10 display.
- NMEA 2000 compatible via 3rd party multifunctional display.
Features
- Most compact and lightweight Combi in its class.
- Reliable, hum-free and longer operation from your batteries.
- Starts even the heaviest and most sensitive loads.
- Intelligent 3-step+ battery charger for faster and safer charging.
- Automatic switching between mains and inverter mode.
- Power Assist prevents blown mains fuses.
- Generator compatible.
- Integrated CZone, MasterBus and NMEA 2000 communication.
- Quick installation with heavy duty connections.
- E-mark certified (230 V models only!)
Product Specifications
Mastervolt CombiMaster Inverter/Charger - 12/1500-60 Amp - 120V [35511500] Product Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Nominal DC Voltage | 12 V (10.2–16 V) |
| Output Voltage | 120 V |
| Output Frequency | 60 / 50 Hz (configurable) |
| Output Waveform | True sine |
| Continuous Power (40 °C) | 1500 W |
| Peak Power (30 sec) | 2250 W |
| Surge Power (5 sec) | 3000 W |
| Max Efficiency | 93 % |
| No-Load Power Consumption | 30 W (on) / <1 mA (off) |
| Energy Saving Mode | 10 W |
| Synchronise with Mains | Yes |
| Battery Charger Input Voltage | 90–140 V |
| Max Input Current | 9 A (adjustable) |
| Max Charge Current (40 °C) | 60 A at 14.25 V (configurable) |
| Battery Temperature Sensor | Yes, included |
| Battery Voltage Sense | Automatic compensation |
| AC Input (Transfer System) | 30 A (switched) |
| AC Output (Transfer System) | 40 A |
| AC Input Fuse | Yes |
| Transfer Speed | 10 ms |
| Transfer Voltage Range | Wide: 70–140 V / Narrow: 90–140 V |
| Transfer Frequency Range | 40–65 Hz |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Display | LED display |
| Dimensions (HĂ—WĂ—D) | 371 Ă— 284 Ă— 155 mm (14.6 Ă— 11.2 Ă— 6.1 in) |
| Weight | 6.9 kg (15.2 lb) |
| RVIA Compliance | ABYC A31, UL1236, UL1741, SAEJ1171, FCC class B |
| Charge Characteristic | UoUo, automatic / 3-step+ for Flooded, Gel/AGM, MLI (configurable) |
| Recommended Battery Capacity | 120–600 Ah (Gel basis) |
| Ground Relay | Yes, configurable via mechanical jumper |
| Operating Temperature | –25 °C to 60 °C (derating above 40 °C) |
| Cooling | Vario fan |
| Ingress Protection | IP23 (vertical mounting) |
| Safety Class | IEC Class I |
| Humidity Protection | Conformal coating, max 95% RH, non-condensing |
| Protections | Over-temp, overload, short circuit, high/low battery voltage |
| Power Assist | Yes, supports AC input with battery power |
| Power Sharing | Yes, allows AC input fuse selection |
| MasterBus Compatible | Yes |
| CZone / NMEA 2000 Compatible | Yes |
Product Manual
Owner's Manual
Product WarrantyÂ
Mastervolt Product Warranty
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mastervolt CombiMaster Inverter/Charger - 12/1500-60 Amp - 120V [35511500]
The CombiMaster inverter/charger provides the most power and charging in the series. The 3500W version comes in 12V and can be paralleled stacked in a single system up to 10.5kW. The 24V models in 3500W and 5000W can create parallel stacked systems up 35kW. The 1500W version delivers 1500W of pure sine wave inverter power and 60 amps multi chemistry battery charging. The 1500W is the smallest form factor in the series. All models provide pure sine wave inverter power and over 60-200 amps multi-chemistry battery charging, plus the intelligent design is NMEA 2K and MasterBus compatible.
Unmatched performance at an unprecedented price
Designed with the customer in mind and using the latest technology, the CombiMaster range is all about user-friendliness and reliability. But don’t let that friendly appearance misguide you: the powerful CombiMaster range drives even the heaviest and most sensitive loads with ease!
With the CombiMaster, power dips and failures belong to the past. The automatic AC transfer system switches between generator or mains and inverter output, ensuring a constant power supply. Its Power Assist function prevents tripping of the mains fuse in case you’re connected to a weak land line or small generator.
The CombiMaster range delivers unmatched performance and value for money. As you would expect from Mastervolt, the CombiMaster is completed with MasterBus, CZone and NMEA 2000 compatible communication, allowing for a broad range of monitoring and system integration options.
Remote Control and Monitoring options
- MasterBus compatible via SmartRemote or EasyView 5 display.
- CZone / NMEA 2000 compatible via Touch 5 or Touch 10 display.
- NMEA 2000 compatible via 3rd party multifunctional display.
Features
- Most compact and lightweight Combi in its class.
- Reliable, hum-free and longer operation from your batteries.
- Starts even the heaviest and most sensitive loads.
- Intelligent 3-step+ battery charger for faster and safer charging.
- Automatic switching between mains and inverter mode.
- Power Assist prevents blown mains fuses.
- Generator compatible.
- Integrated CZone, MasterBus and NMEA 2000 communication.
- Quick installation with heavy duty connections.
- E-mark certified (230 V models only!)
Product Specifications
Mastervolt CombiMaster Inverter/Charger - 12/1500-60 Amp - 120V [35511500] Product Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Nominal DC Voltage | 12 V (10.2–16 V) |
| Output Voltage | 120 V |
| Output Frequency | 60 / 50 Hz (configurable) |
| Output Waveform | True sine |
| Continuous Power (40 °C) | 1500 W |
| Peak Power (30 sec) | 2250 W |
| Surge Power (5 sec) | 3000 W |
| Max Efficiency | 93 % |
| No-Load Power Consumption | 30 W (on) / <1 mA (off) |
| Energy Saving Mode | 10 W |
| Synchronise with Mains | Yes |
| Battery Charger Input Voltage | 90–140 V |
| Max Input Current | 9 A (adjustable) |
| Max Charge Current (40 °C) | 60 A at 14.25 V (configurable) |
| Battery Temperature Sensor | Yes, included |
| Battery Voltage Sense | Automatic compensation |
| AC Input (Transfer System) | 30 A (switched) |
| AC Output (Transfer System) | 40 A |
| AC Input Fuse | Yes |
| Transfer Speed | 10 ms |
| Transfer Voltage Range | Wide: 70–140 V / Narrow: 90–140 V |
| Transfer Frequency Range | 40–65 Hz |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Display | LED display |
| Dimensions (HĂ—WĂ—D) | 371 Ă— 284 Ă— 155 mm (14.6 Ă— 11.2 Ă— 6.1 in) |
| Weight | 6.9 kg (15.2 lb) |
| RVIA Compliance | ABYC A31, UL1236, UL1741, SAEJ1171, FCC class B |
| Charge Characteristic | UoUo, automatic / 3-step+ for Flooded, Gel/AGM, MLI (configurable) |
| Recommended Battery Capacity | 120–600 Ah (Gel basis) |
| Ground Relay | Yes, configurable via mechanical jumper |
| Operating Temperature | –25 °C to 60 °C (derating above 40 °C) |
| Cooling | Vario fan |
| Ingress Protection | IP23 (vertical mounting) |
| Safety Class | IEC Class I |
| Humidity Protection | Conformal coating, max 95% RH, non-condensing |
| Protections | Over-temp, overload, short circuit, high/low battery voltage |
| Power Assist | Yes, supports AC input with battery power |
| Power Sharing | Yes, allows AC input fuse selection |
| MasterBus Compatible | Yes |
| CZone / NMEA 2000 Compatible | Yes |
Product Manual
Owner's Manual
Product WarrantyÂ
Mastervolt Product Warranty
Product FAQs
N/A













