

Mastervolt ChargeMaster Plus 12/75-3 CZone - 3-Bank [44310755]
Mastervolt ChargeMaster Plus 12/75-3 CZone - 3-Bank [44310755]
ChargeMaster Plus is the next generation of battery chargers that integrates multiple functions into one single device. Replacing auxiliary chargers, battery isolators and VSR, ChargeMaster Plus reduces system complexity and cost. Designed for versatility, it charges a maximum of three batteries in a fast and safe way and works anywhere in the world.
Battery’s Best Friend
With the Battery’s Best Friend architecture, ChargeMaster Plus is capable of charging a multitude of battery chemistries, sizes and voltages. All batteries are charged with the fast and safe 3-step+ charge method. Other unique features are:
- Revival mode: automatically revives even fully depleted batteries.
- Priority Charge: redirect available power to the lowest battery, for faster charging.
- Smart Input: charge all three batteries from one single alternator for continuous charging on the go.
Global Charging
The ChargeMaster Plus handles worldwide AC voltages and frequencies. Resisting large voltage fluctuations and high temperatures, it keeps working in harsh environments. For marine and mobile markets, the ChargeMaster Plus is CE, ABYC, UL, SAE, CEC and RCM/C-Tick compliant.
System Simplicity
Nowadays, equipment must be self-explaining. The ChargeMaster Plus displays the charge phase of all three outputs in an understandable way. Robust and ergonomic connections save installation time. An integrated VSR eliminates the need for additional components and ensures that the alternators energy is funnelled through to the batteries.
Powerful Connections
In modern applications, all components work together, the ChargeMaster Plus supports not only MasterBus but also CZone and NMEA. This enables the charger to communicate with displays, shunts and power systems including communication standards like, FireCan, CANopen and many more. The ChargeMaster Plus can operate as a power supply for delicate communication equipment, or during the construction phase of a boat.
Features:
- MasterBus, CZone and NMEA communication
- Multicharger with two outputs, one in/output, DC-DC converter, current limiter and VSR
- Combine Lithium Ion, Gel or AGM, and large or small battery banks on a single battery charger
- Charges multiple batteries while being underway
- Extended specifications: offers 20 % more output at 14.4 V and 80 % charging power at 60 °C
- Safe Charge: quickly recognize the State of Charge for extended battery life
- Very wide operating range of 80-275 V AC, 35-70 Hz
- Compact, easy to connect and quick to install
Product Specifications
Mastervolt ChargeMaster Plus 12/75-3 CZone - 3-Bank [44310755] Product Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Communication Interfaces | MasterBus, CZone, NMEA |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Max Output Current (Primary Output) | 75 A |
| Smart In-/Output Voltage | 12 V |
| Smart In-/Output Output Current | 5–40 A (adjustable) |
| Smart In-/Output Input Current | Max 40 A |
| Total Charge Current | 75 A at 14.4 V |
| Max AC Current (230 V / 120 V) | 6.5 A / 13 A |
| Number of Battery Outlets | 3 (max) |
| Battery Bank Size | 320–800 Ah |
| Nominal Input Voltage | 120 / 230 V (80–275 V) 50/60 Hz |
| AC Connection | Screw terminals, up to 6 mm² |
| Power Supply Mode | Yes |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Display / Read-Out | LED display |
| Dimensions (H×W×D) | 384 × 250 × 127 mm (15.1 × 9.8 × 5.0 in) |
| Weight | 5.9 kg (13.0 lb) |
| Compliance | CE, ABYC, UL1236, SAE J1171, ISO 8846, CEC/DOE, RCM/C-Tick, RMRS, RRR |
| Charge Characteristic | IUoUo, automatic / 3-step+ for Gel/AGM/Flooded/Lithium Ion + user-defined option |
| Temperature Compensation | –30 mV/°C / –17 mV/°F; sensor included |
| DC Voltage Compensation | Automatic or via MasterShunt |
| Power Consumption (DC Side) | < 2 mA (MasterBus off) |
| Current Control Function | Yes, via MasterBus or CZone |
| Power Factor Control | > 0.98 |
| Operating Temperature | –25 °C to 80 °C, derating < 0 °C and > 40 °C |
| Cooling | Vario fan |
| Ingress Protection | IP23, vertical mounting |
| Protections | Over-temperature, overload, short circuit, high/low battery voltage, ignition protection |
| Charger Status Interface (Alarm Contact) | Yes, via Multipurpose Contact Output (code 77030500) |
Product Manual
Owner's Manual (pdf)
Product Warranty
Mastervolt Product Warranty
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mastervolt ChargeMaster Plus 12/75-3 CZone - 3-Bank [44310755]
ChargeMaster Plus is the next generation of battery chargers that integrates multiple functions into one single device. Replacing auxiliary chargers, battery isolators and VSR, ChargeMaster Plus reduces system complexity and cost. Designed for versatility, it charges a maximum of three batteries in a fast and safe way and works anywhere in the world.
Battery’s Best Friend
With the Battery’s Best Friend architecture, ChargeMaster Plus is capable of charging a multitude of battery chemistries, sizes and voltages. All batteries are charged with the fast and safe 3-step+ charge method. Other unique features are:
- Revival mode: automatically revives even fully depleted batteries.
- Priority Charge: redirect available power to the lowest battery, for faster charging.
- Smart Input: charge all three batteries from one single alternator for continuous charging on the go.
Global Charging
The ChargeMaster Plus handles worldwide AC voltages and frequencies. Resisting large voltage fluctuations and high temperatures, it keeps working in harsh environments. For marine and mobile markets, the ChargeMaster Plus is CE, ABYC, UL, SAE, CEC and RCM/C-Tick compliant.
System Simplicity
Nowadays, equipment must be self-explaining. The ChargeMaster Plus displays the charge phase of all three outputs in an understandable way. Robust and ergonomic connections save installation time. An integrated VSR eliminates the need for additional components and ensures that the alternators energy is funnelled through to the batteries.
Powerful Connections
In modern applications, all components work together, the ChargeMaster Plus supports not only MasterBus but also CZone and NMEA. This enables the charger to communicate with displays, shunts and power systems including communication standards like, FireCan, CANopen and many more. The ChargeMaster Plus can operate as a power supply for delicate communication equipment, or during the construction phase of a boat.
Features:
- MasterBus, CZone and NMEA communication
- Multicharger with two outputs, one in/output, DC-DC converter, current limiter and VSR
- Combine Lithium Ion, Gel or AGM, and large or small battery banks on a single battery charger
- Charges multiple batteries while being underway
- Extended specifications: offers 20 % more output at 14.4 V and 80 % charging power at 60 °C
- Safe Charge: quickly recognize the State of Charge for extended battery life
- Very wide operating range of 80-275 V AC, 35-70 Hz
- Compact, easy to connect and quick to install
Product Specifications
Mastervolt ChargeMaster Plus 12/75-3 CZone - 3-Bank [44310755] Product Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Communication Interfaces | MasterBus, CZone, NMEA |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Max Output Current (Primary Output) | 75 A |
| Smart In-/Output Voltage | 12 V |
| Smart In-/Output Output Current | 5–40 A (adjustable) |
| Smart In-/Output Input Current | Max 40 A |
| Total Charge Current | 75 A at 14.4 V |
| Max AC Current (230 V / 120 V) | 6.5 A / 13 A |
| Number of Battery Outlets | 3 (max) |
| Battery Bank Size | 320–800 Ah |
| Nominal Input Voltage | 120 / 230 V (80–275 V) 50/60 Hz |
| AC Connection | Screw terminals, up to 6 mm² |
| Power Supply Mode | Yes |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Display / Read-Out | LED display |
| Dimensions (H×W×D) | 384 × 250 × 127 mm (15.1 × 9.8 × 5.0 in) |
| Weight | 5.9 kg (13.0 lb) |
| Compliance | CE, ABYC, UL1236, SAE J1171, ISO 8846, CEC/DOE, RCM/C-Tick, RMRS, RRR |
| Charge Characteristic | IUoUo, automatic / 3-step+ for Gel/AGM/Flooded/Lithium Ion + user-defined option |
| Temperature Compensation | –30 mV/°C / –17 mV/°F; sensor included |
| DC Voltage Compensation | Automatic or via MasterShunt |
| Power Consumption (DC Side) | < 2 mA (MasterBus off) |
| Current Control Function | Yes, via MasterBus or CZone |
| Power Factor Control | > 0.98 |
| Operating Temperature | –25 °C to 80 °C, derating < 0 °C and > 40 °C |
| Cooling | Vario fan |
| Ingress Protection | IP23, vertical mounting |
| Protections | Over-temperature, overload, short circuit, high/low battery voltage, ignition protection |
| Charger Status Interface (Alarm Contact) | Yes, via Multipurpose Contact Output (code 77030500) |
Product Manual
Owner's Manual (pdf)
Product Warranty
Mastervolt Product Warranty
Product FAQs
N/A




















