


Mastervolt ChargeMaster 25 Amp Battery Charger - 3 Bank, 12V [44010250]
Mastervolt ChargeMaster 25 Amp Battery Charger - 3 Bank, 12V [44010250]
Power you can rely on.
Always on course with Mastervolt...
Mastervolt ensures you an electrical system with no weak links and a dependable and silent power supply. Whether for recreational or professional purposes, with Mastervolt you always have power you can rely on... The power to be independent.
ChargeMaster Battery Chargers
Make the most of your batteries with the ChargeMaster, plugging in and charging anywhere in the world. Mastervolt's ChargeMaster guarantees fast and complete charging of your batteries no matter where you are. The ChargeMaster can charge multiple battery banks simultaneously thanks to its combined functionality. Moreover, all ChargeMasters can be easily connected to a MasterBus network with only one cable and one connection. You also have the option of central, local or remote monitoring, configuration and control of your system. The ChargeMaster is available in various models to guarantee you the ideal battery charger for any situation and demand.
Features:
- 3-Step+ charging technology for fast and complete charging
- Safe and complete charging due to standard safety features
- Memory function prevents overcharging in case of an unstable power supply
- Clear control panel
- Easy to install
- Built-in system functionality (MasterBus) in combination with other Mastervolt products
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Mastervolt ChargeMaster 25 Amp Battery Charger - 3 Bank, 12V [44010250] Product Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| General Specifications | |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Total Charge Current | 25 A at 13.25 V |
| Number of Battery Outlets | 3 |
| Charge Current (Second Output) | 25 A |
| Charge Current (Third Output) | 25 A |
| Battery Bank Size | 50–250 Ah |
| Nominal Input Voltage | 120/230 V (90–265 V), 50/60 Hz |
| AC Connection | 2 m AC cable |
| Power Supply Mode | Yes |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Display / Read-out | LED display |
| Fastening | 4× screw |
| Dimensions (H × W × D) | 234 × 132 × 60 mm / 9.2 × 5.2 × 2.4 in |
| Weight | 1.8 kg / 4.0 lb |
| Compliance | CE, ABYC A-31, SAE J1171 / ISO 8846 ignition protected, RRR, RMRS |
| Optional | Quick Connect (OEM) version with WAGO 770-113 connector and 25 cm cable (product code 44010252) |
| Technical Specifications | |
| Charge Characteristic | IUoUo, automatic 3-step+ for Gel/AGM/wet/Lithium Ion |
| Charge Voltage – Bulk | 14.4 V |
| Charge Voltage – Absorption | 14.25 V |
| Absorption Time | 4 hours |
| Charge Voltage – Float (Wet Batteries) | 13.25 V |
| Charge Voltage – Float (Gel/AGM Batteries) | 13.8 V |
| Temperature Compensation | Yes |
| DC Voltage Compensation | Automatic |
| Power Consumption (DC Side) | < 2 mA |
| Full Load Consumption (230 V AC) | 450 W |
| Current Control Function | No |
| Power Factor Control | ≥ 0.98 |
| Temperature Range (Ambient) | -25 °C to 60 °C (derating < 0 °C and > 40 °C) |
| Cooling | Vario fan |
| Protection Degree | IP23 |
| Protections | Over temperature, overload, short circuit, high/low battery voltage |
| MasterBus Compatible | Yes |
Product Manual
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Product Warranty
Mastervolt Product Warranty
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mastervolt ChargeMaster 25 Amp Battery Charger - 3 Bank, 12V [44010250]
Power you can rely on.
Always on course with Mastervolt...
Mastervolt ensures you an electrical system with no weak links and a dependable and silent power supply. Whether for recreational or professional purposes, with Mastervolt you always have power you can rely on... The power to be independent.
ChargeMaster Battery Chargers
Make the most of your batteries with the ChargeMaster, plugging in and charging anywhere in the world. Mastervolt's ChargeMaster guarantees fast and complete charging of your batteries no matter where you are. The ChargeMaster can charge multiple battery banks simultaneously thanks to its combined functionality. Moreover, all ChargeMasters can be easily connected to a MasterBus network with only one cable and one connection. You also have the option of central, local or remote monitoring, configuration and control of your system. The ChargeMaster is available in various models to guarantee you the ideal battery charger for any situation and demand.
Features:
- 3-Step+ charging technology for fast and complete charging
- Safe and complete charging due to standard safety features
- Memory function prevents overcharging in case of an unstable power supply
- Clear control panel
- Easy to install
- Built-in system functionality (MasterBus) in combination with other Mastervolt products
WARNING: This product can expose you to chemicals including di(2-ethylhexyl)phthalate (dehp) which is known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information go to P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Mastervolt ChargeMaster 25 Amp Battery Charger - 3 Bank, 12V [44010250] Product Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| General Specifications | |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Total Charge Current | 25 A at 13.25 V |
| Number of Battery Outlets | 3 |
| Charge Current (Second Output) | 25 A |
| Charge Current (Third Output) | 25 A |
| Battery Bank Size | 50–250 Ah |
| Nominal Input Voltage | 120/230 V (90–265 V), 50/60 Hz |
| AC Connection | 2 m AC cable |
| Power Supply Mode | Yes |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Display / Read-out | LED display |
| Fastening | 4× screw |
| Dimensions (H × W × D) | 234 × 132 × 60 mm / 9.2 × 5.2 × 2.4 in |
| Weight | 1.8 kg / 4.0 lb |
| Compliance | CE, ABYC A-31, SAE J1171 / ISO 8846 ignition protected, RRR, RMRS |
| Optional | Quick Connect (OEM) version with WAGO 770-113 connector and 25 cm cable (product code 44010252) |
| Technical Specifications | |
| Charge Characteristic | IUoUo, automatic 3-step+ for Gel/AGM/wet/Lithium Ion |
| Charge Voltage – Bulk | 14.4 V |
| Charge Voltage – Absorption | 14.25 V |
| Absorption Time | 4 hours |
| Charge Voltage – Float (Wet Batteries) | 13.25 V |
| Charge Voltage – Float (Gel/AGM Batteries) | 13.8 V |
| Temperature Compensation | Yes |
| DC Voltage Compensation | Automatic |
| Power Consumption (DC Side) | < 2 mA |
| Full Load Consumption (230 V AC) | 450 W |
| Current Control Function | No |
| Power Factor Control | ≥ 0.98 |
| Temperature Range (Ambient) | -25 °C to 60 °C (derating < 0 °C and > 40 °C) |
| Cooling | Vario fan |
| Protection Degree | IP23 |
| Protections | Over temperature, overload, short circuit, high/low battery voltage |
| MasterBus Compatible | Yes |
Product Manual
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Product Warranty
Mastervolt Product Warranty
Product FAQs
N/A




















