
Magnum Energy RD2824 2800 Watt 24V Modified Inverter
Magnum Energy RD2824 2800 Watt 24V Modified Inverter
Description
The RD Series Inverter / Charger is a new generation modified sine wave inverter designed specifically for renewable energy use. The RD Series is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Product Specifications
Magnum Energy RD2824 2800 Watt 24V Modified Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,800W |
|---|---|
| Peak Watts | 6,000W |
| Warranty | 2 Years |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 23.3 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 24 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 93% |
| Weight | 42 lb (19.0 kg) |
| Dimensions | 13.75” x 12.65” x 8.0” (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 18 - 32 VDC |
Product Manual
Magnum Energy RD2824 Owner Manual
Magnum Energy RD2824 Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $1,318.31
-65%$1,318.31
$461.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy RD2824 2800 Watt 24V Modified Inverter
Description
The RD Series Inverter / Charger is a new generation modified sine wave inverter designed specifically for renewable energy use. The RD Series is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Product Specifications
Magnum Energy RD2824 2800 Watt 24V Modified Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,800W |
|---|---|
| Peak Watts | 6,000W |
| Warranty | 2 Years |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 23.3 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 24 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 93% |
| Weight | 42 lb (19.0 kg) |
| Dimensions | 13.75” x 12.65” x 8.0” (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 18 - 32 VDC |
Product Manual
Magnum Energy RD2824 Owner Manual
Magnum Energy RD2824 Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A





