
Magnum Energy RD2212 2200 Watt 12V Pure Modified Inverter
Magnum Energy RD2212 2200 Watt 12V Pure Modified Inverter
Description
The RD Series Inverter / Charger is a new generation modified sineĀ wave inverter designed specifically for renewable energy use. TheĀ RD Series is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Product Specifications
Magnum Energy RD2212 2200 Watt 12V Pure Modified Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,200W |
|---|---|
| Peak Watts | 3,700W |
| Warranty | 2 Years |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 18.3 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 95% |
| Weight | 37 lb (16.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9 - 16 VDC |
Product Manual
Magnum Energy RD2212 Owner Manual
Magnum Energy RD2212 Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $1,142.58
-65%$1,142.58
$399.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy RD2212 2200 Watt 12V Pure Modified Inverter
Description
The RD Series Inverter / Charger is a new generation modified sineĀ wave inverter designed specifically for renewable energy use. TheĀ RD Series is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Product Specifications
Magnum Energy RD2212 2200 Watt 12V Pure Modified Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,200W |
|---|---|
| Peak Watts | 3,700W |
| Warranty | 2 Years |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 18.3 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 95% |
| Weight | 37 lb (16.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9 - 16 VDC |
Product Manual
Magnum Energy RD2212 Owner Manual
Magnum Energy RD2212 Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A












