
Magnum Energy MSH3012M-L 3000 Watt 12V Pure Sine Inverter
Magnum Energy MSH3012M-L 3000 Watt 12V Pure Sine Inverter
Description
The MSH-M Series Inverter/Charger from Magnum Energy ā a pureĀ sine wave inverter designed with true hybrid technology allowing it toĀ run larger loads from smaller generators.
HybridĀ Technology:Ā Most inverters only use one source of energy toĀ power loads, either from incoming AC power ā shore or AC generatorĀ ā or from the batteries. The MSH-M Series combines the energy fromĀ both sources to power loads. This allows the inverter to recharge theĀ batteries when there is surplus power or deliver more power to theĀ loads if they require more than the AC input can supply by itself.
Battery Profile Presets:Ā Using the ME-RC or ME-ARC Remote Controls, easily choose from and set standard battery profiles, including Lithium Iron Phosphate (LFP) ā only available via the ME-RC, Gel, Flooded, AGM1, and AGM2.
Product Features
| Pure Sine Wave |
| Easy AC and DC Wiring |
| 3 Year Warranty |
Product Specifications
Magnum Energy MSH3012M-L 3000 Watt 12V Pure Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 3,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 3,900W |
| Warranty | Three years parts and labor |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 25.0 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 90.0% |
| Weight | 55 lb (24.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9 to 17 |
Product Manual
Magnum Energy MSH3012M-L Owner Manual
Magnum Energy MSH3012M-L Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $2,183.05
-65%$2,183.05
$764.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy MSH3012M-L 3000 Watt 12V Pure Sine Inverter
Description
The MSH-M Series Inverter/Charger from Magnum Energy ā a pureĀ sine wave inverter designed with true hybrid technology allowing it toĀ run larger loads from smaller generators.
HybridĀ Technology:Ā Most inverters only use one source of energy toĀ power loads, either from incoming AC power ā shore or AC generatorĀ ā or from the batteries. The MSH-M Series combines the energy fromĀ both sources to power loads. This allows the inverter to recharge theĀ batteries when there is surplus power or deliver more power to theĀ loads if they require more than the AC input can supply by itself.
Battery Profile Presets:Ā Using the ME-RC or ME-ARC Remote Controls, easily choose from and set standard battery profiles, including Lithium Iron Phosphate (LFP) ā only available via the ME-RC, Gel, Flooded, AGM1, and AGM2.
Product Features
| Pure Sine Wave |
| Easy AC and DC Wiring |
| 3 Year Warranty |
Product Specifications
Magnum Energy MSH3012M-L 3000 Watt 12V Pure Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 3,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 3,900W |
| Warranty | Three years parts and labor |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 25.0 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 90.0% |
| Weight | 55 lb (24.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9 to 17 |
Product Manual
Magnum Energy MSH3012M-L Owner Manual
Magnum Energy MSH3012M-L Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A












