
Magnum Energy MS2012-L-U 2000 Watt 12V Pure Sine Inverter
Magnum Energy MS2012-L-U 2000 Watt 12V Pure Sine Inverter
Description
The MS Series Inverter/Charger – a pure sine wave inverter designed specifically for the most demanding mobile, backup, and off-grid applications. The MS Series Inverter/Charger is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Battery Profile Presets: Using the ME-RC, ME-ARC, or ME-MR Remote Controls, easily choose from and set standard battery profiles, including Lithium Iron Phosphate (LFP) – only available via the ME-RC and ME-MR, Gel, Flooded, AGM1, and AGM2.
Power Factor Corrected (PFC) Charger: Our PFC charger is built into all of our inverter/chargers. It uses less energy from a generator than a standard charger – using 25-30% less AC current than standard chargers.
Expanded Transfer Relay:Â 60 Amp transfer service is available on all models except MS2000, which is 30 Amp only.
Product Features
| Pure Sine Wave |
| 12, 24 and 48V configurations |
| Versatile Mounting |
| Lightweight |
| Multiple Comm Ports |
| Expanded Transfer Relay |
Product Specifications
Magnum Energy MS2012-L-U 2000 Watt 12V Pure Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 3,300W |
| Warranty | Three years parts and labor |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 16.7 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 90.6% |
| Weight | 42 lb (19.1 kg) |
| Dimensions | 13.75” x 12.65” x 8.0” (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9-16.8 |
Product Manual
Magnum Energy MS2012-L-U Owner Manual
Magnum Energy MS2012-L-U Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $1,662.82
-65%$1,662.82
$581.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy MS2012-L-U 2000 Watt 12V Pure Sine Inverter
Description
The MS Series Inverter/Charger – a pure sine wave inverter designed specifically for the most demanding mobile, backup, and off-grid applications. The MS Series Inverter/Charger is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Battery Profile Presets: Using the ME-RC, ME-ARC, or ME-MR Remote Controls, easily choose from and set standard battery profiles, including Lithium Iron Phosphate (LFP) – only available via the ME-RC and ME-MR, Gel, Flooded, AGM1, and AGM2.
Power Factor Corrected (PFC) Charger: Our PFC charger is built into all of our inverter/chargers. It uses less energy from a generator than a standard charger – using 25-30% less AC current than standard chargers.
Expanded Transfer Relay:Â 60 Amp transfer service is available on all models except MS2000, which is 30 Amp only.
Product Features
| Pure Sine Wave |
| 12, 24 and 48V configurations |
| Versatile Mounting |
| Lightweight |
| Multiple Comm Ports |
| Expanded Transfer Relay |
Product Specifications
Magnum Energy MS2012-L-U 2000 Watt 12V Pure Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 3,300W |
| Warranty | Three years parts and labor |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 16.7 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 90.6% |
| Weight | 42 lb (19.1 kg) |
| Dimensions | 13.75” x 12.65” x 8.0” (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9-16.8 |
Product Manual
Magnum Energy MS2012-L-U Owner Manual
Magnum Energy MS2012-L-U Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A













