
Magnum Energy ME3112-U 3100 Watt 12V Modified Sine Inverter
Magnum Energy ME3112-U 3100 Watt 12V Modified Sine Inverter
Description
The ME Series Inverter / Charger from Magnum Energy is a modified sine wave inverter designed specifically for rugged mobile applications. The ME Series is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Safe and reliable:Ā The ME Series is ETL Listed to the stringent requirements of UL/cUL 458 and CSA C22.2 #107.1-01, ensuring that the inverter is safe and reliable.
Product Features
| Power Factor Corrected, 3-Step, High Output, Temperature Compensated Charger |
| Versatile Mounting |
| Expanded Transfer Relay |
Product Specifications
Magnum Energy ME3112-U 3100 Watt 12V Modified Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 3,100W |
|---|---|
| Peak Watts | 6,000W |
| Warranty | 3 Years |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 25.8 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 90% |
| Weight | 46 lb (20.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9-16 |
Product Manual
Magnum Energy ME3112-U Owner Manual
Magnum Energy ME3112-U Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $1,384.28
-65%$1,384.28
$484.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy ME3112-U 3100 Watt 12V Modified Sine Inverter
Description
The ME Series Inverter / Charger from Magnum Energy is a modified sine wave inverter designed specifically for rugged mobile applications. The ME Series is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Safe and reliable:Ā The ME Series is ETL Listed to the stringent requirements of UL/cUL 458 and CSA C22.2 #107.1-01, ensuring that the inverter is safe and reliable.
Product Features
| Power Factor Corrected, 3-Step, High Output, Temperature Compensated Charger |
| Versatile Mounting |
| Expanded Transfer Relay |
Product Specifications
Magnum Energy ME3112-U 3100 Watt 12V Modified Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 3,100W |
|---|---|
| Peak Watts | 6,000W |
| Warranty | 3 Years |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 25.8 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 90% |
| Weight | 46 lb (20.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 9-16 |
Product Manual
Magnum Energy ME3112-U Owner Manual
Magnum Energy ME3112-U Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A












