
Magnum Energy CSW2012-X 2000 Watt 12V Pure Sine Wave Inverter
Magnum Energy CSW2012-X 2000 Watt 12V Pure Sine Wave Inverter
Description
The Magnum-Dimensions CSW Series inverter from Sensata Technologies is a pure sine wave inverter designed to be powerful, yet simple to operate. The CSW will provide you with reliable AC power for troublefree use.
Product Specifications
Magnum Energy CSW2012-X 2000 Watt 12V Pure Sine Wave Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 4,000W |
| Warranty | 1 Year |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 16.7 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | 0°C to +40°C [32°F to 104°F] |
| Efficiency | > 90% |
| Weight | 11.5 lb [5.2 kg] (2012-X: 13.0 lb [5.9 kg]) |
| Dimensions | 16.5” x 9.1” x 4.3” [41.9 cm x 23.1 cm x 10.9 cm] |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | High Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 10.5 - 15.5 |
Product Manual
Magnum Energy CMW2012 -X Owner Manual
Magnum Energy CMW2012-X Spec Sheet
Manual Addendum CSW2012-HX
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $864.00
-65%$864.00
$302.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy CSW2012-X 2000 Watt 12V Pure Sine Wave Inverter
Description
The Magnum-Dimensions CSW Series inverter from Sensata Technologies is a pure sine wave inverter designed to be powerful, yet simple to operate. The CSW will provide you with reliable AC power for troublefree use.
Product Specifications
Magnum Energy CSW2012-X 2000 Watt 12V Pure Sine Wave Inverter Product Specifications
| Output Power | 2,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 4,000W |
| Warranty | 1 Year |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 16.7 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | 0°C to +40°C [32°F to 104°F] |
| Efficiency | > 90% |
| Weight | 11.5 lb [5.2 kg] (2012-X: 13.0 lb [5.9 kg]) |
| Dimensions | 16.5” x 9.1” x 4.3” [41.9 cm x 23.1 cm x 10.9 cm] |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | High Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 10.5 - 15.5 |
Product Manual
Magnum Energy CMW2012 -X Owner Manual
Magnum Energy CMW2012-X Spec Sheet
Manual Addendum CSW2012-HX
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A













