
Magnum Energy CMW1012 1000 Watt 12V Modified Sine Inverter
Magnum Energy CMW1012 1000 Watt 12V Modified Sine Inverter
Description
The Magnum-Dimensions CMW Series inverter fromĀ SensataĀ Technologies is a modified sineĀ wave inverter designed to be powerful, yet simple to operate. The CMW will provide youĀ with reliable AC power forĀ trouble freeĀ use.
Product Features
| Compact and Lightweight |
| At-a-Glance Status |
| Digital Display |
| USB Port |
| GFCI AC Outlet |
Product Specifications
Magnum Energy CMW1012 1000 Watt 12V Modified Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 1,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 2,000W |
| Warranty | 1 Year |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 8.3 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -0° C to +40° C (32° F to 104° F) |
| Weight | 5.3 lb (2.4 kg) |
| Dimensions | 12.63ā x 6.9ā x 3.5ā (32.1 x 17.5 x 8.9 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | High Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 10.5-15.5 |
Product Manual
Magnum Energy CMW1012 Owner Manual
Magnum Energy CMW1012 Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Original: $216.88
-65%$216.88
$75.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy CMW1012 1000 Watt 12V Modified Sine Inverter
Description
The Magnum-Dimensions CMW Series inverter fromĀ SensataĀ Technologies is a modified sineĀ wave inverter designed to be powerful, yet simple to operate. The CMW will provide youĀ with reliable AC power forĀ trouble freeĀ use.
Product Features
| Compact and Lightweight |
| At-a-Glance Status |
| Digital Display |
| USB Port |
| GFCI AC Outlet |
Product Specifications
Magnum Energy CMW1012 1000 Watt 12V Modified Sine Inverter Product Specifications
| Output Power | 1,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 2,000W |
| Warranty | 1 Year |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 8.3 amps |
| Output Waveform | Modified Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 12 |
| Operating Temp | -0° C to +40° C (32° F to 104° F) |
| Weight | 5.3 lb (2.4 kg) |
| Dimensions | 12.63ā x 6.9ā x 3.5ā (32.1 x 17.5 x 8.9 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | High Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 10.5-15.5 |
Product Manual
Magnum Energy CMW1012 Owner Manual
Magnum Energy CMW1012 Spec Sheet
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
















