
Magnum Energy 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series
Magnum Energy 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series
Description
The MS Series Inverter/ChargerĀ ā a pure sine wave inverter designed specifically for the most demanding mobile, backup, and off-grid applications. The MS Series Inverter/Charger is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Battery Profile Presets:Ā Using the ME-RC, ME-ARC, or ME-MR Remote Controls, easily choose from and set standard battery profiles, including Lithium Iron Phosphate (LFP) ā only available via the ME-RC and ME-MR, Gel, Flooded, AGM1, and AGM2.
Power Factor Corrected (PFC) Charger:Ā Our PFC charger is built into all of our inverter/chargers. It uses less energy from a generator than a standard charger ā using 25-30% less AC current than standard chargers.
Expanded Transfer Relay:Ā 60 Amp transfer service is available on all models except MS2000, which is 30 Amp only.
Ā
Product Specifications
Magnum Energy 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series Product Specifications
| Output Power | 4,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 5,800W |
| Warranty | Three years parts and labor |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 33.3 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 24 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 93.7% |
| Weight | 55 lb (24.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 18-33.6 |
Ā
Product Manual
Magnum 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series Product Manual
Ā
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Magnum Energy 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series
Description
The MS Series Inverter/ChargerĀ ā a pure sine wave inverter designed specifically for the most demanding mobile, backup, and off-grid applications. The MS Series Inverter/Charger is powerful, easy-to-use, and best of all, cost effective.
Battery Profile Presets:Ā Using the ME-RC, ME-ARC, or ME-MR Remote Controls, easily choose from and set standard battery profiles, including Lithium Iron Phosphate (LFP) ā only available via the ME-RC and ME-MR, Gel, Flooded, AGM1, and AGM2.
Power Factor Corrected (PFC) Charger:Ā Our PFC charger is built into all of our inverter/chargers. It uses less energy from a generator than a standard charger ā using 25-30% less AC current than standard chargers.
Expanded Transfer Relay:Ā 60 Amp transfer service is available on all models except MS2000, which is 30 Amp only.
Ā
Product Specifications
Magnum Energy 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series Product Specifications
| Output Power | 4,000W |
|---|---|
| Peak Watts | 5,800W |
| Warranty | Three years parts and labor |
| Output Voltage | 120 VAC |
| Output Current | 33.3 amps |
| Output Waveform | Pure Sine |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 24 |
| Operating Temp | -20° C to +60° C (-4° F to 140° F) |
| Efficiency | 93.7% |
| Weight | 55 lb (24.9 kg) |
| Dimensions | 13.75ā x 12.65ā x 8.0ā (34.9 cm x 32.1 cm x 20.3 cm) |
| UL Certified | Yes |
| Phase | Single |
| Topology | Low Frequency |
| Input Battery Voltage Range | 18-33.6 |
Ā
Product Manual
Magnum 4000W 24VDC Pure Sine Inverter Charger MS Series Product Manual
Ā
Product Warranty
Magnum-Dimensions Warranty Plan
Product FAQs
N/A

