The Lowrance Ice Transducer for HOOK2 4x is a blue connector ice transducer designed for standard sonar imaging through ice. Compatible with HOOK2 4x fishfinders, it provides reliable detection of fish and underwater structures in ice fishing conditions. This transducer does not include a temperature sensor, speed functionality, or CHIRP capabilities. Its durable, waterproof marine-grade housing ensures consistent performance, and it comes in a compact box measuring 3ā³ H Ć 7ā³ W Ć 10ā³ L with a weight of 0.8 lbs.
š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Lowrance Ice Transducer f/HOOK2 4x [000-14088-001]
Lowrance Ice Transducer f/HOOK2 4x [000-14088-001]
Description
Features:
- Beam: 20° (Sonar)
- Frequency: 200kHz
- Material: Plastic
- Max. Depth: 500'
- Mount Type: Ice
- Sonar: Yes
- Type: Ice
- Waterproof: Yes
Product Specifications
Lowrance Ice Transducer f/HOOK2 4x [000-14088-001] Product Specifications
| Feature | Specification / Details |
|---|---|
| Product Name | Lowrance Ice Transducer for HOOK2 4x |
| Model / SKU | 000ā14088ā001 |
| Compatibility | Lowrance HOOK2 4x fishfinders |
| Transducer Type | Ice transducer |
| Frequency | 200 kHz |
| Connector | Blue connector |
| Temperature | No |
| Speed Included | No |
| Imaging | Standard |
| Chirp | No |
| Mounting Style | Ice |
| Cable Length | Approx. 20 ft |
| Material / Housing | Durable marine-grade plastic |
| Installation | Mount through ice hole |
| Operating Temperature | 32°F to 140°F (0°C to 60°C) |
| Water / Weather Protection | Waterproof for ice fishing use |
| Box Dimensions | 3ā³ H Ć 7ā³ W Ć 10ā³ L |
| Weight | 0.8 lbs |
| UPC | 9420024167434 |
Product Manual
N/A
Product Warranty
Lowrance Limited Warranty
Navico warrants that its products, when properly installed and used, will be free from defects in material and workmanship for the period stated for the applicable product and/or peripheral device as set out in the Warranty Period Matrix from the date of first purchase (the Warranty Period).
For the purpose of this Warranty, ādate of first purchaseā means the date the product was purchased by the first retail customer; or in the case of a product installed on a new vessel by a Certified/Approved Lowrance/ Navico Boat Builder, the date the first retail customer took delivery of the vessel.
Navico will, at its sole discretion, repair or replace with new or refurbished parts or product, or equivalent product, any proven defective products or components returned to Lowrance/ Navico, or its approved agent during the Warranty Period in accordance with the terms, conditions and limitations as set out in theĀ Navico Warranty Policy. Such repairs or replacements will be the sole remedy of the customer under this Warranty.
Lowrance Electronics manufactures units specifically for sale in the Americas and units specifically for sale to the Rest of the World (ROW). These units are certified to different standards for different markets. Lowrance Americas-based products will go into a limited features mode, when crossing a defined meridian (30 degrees West longitude or the International dateline to the East). Customers should purchase units from local authorized Lowrance/Navico dealers and distributors ā this will ensure that customers receive products which are safe and useful for their requirements. In addition, customers who experience a problem can receive prompt local service and support. Contact us for more information.
Product FAQ's
N/A
$32.90
Original: $93.99
-65%Lowrance Ice Transducer f/HOOK2 4x [000-14088-001]ā
$93.99
$32.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lowrance Ice Transducer f/HOOK2 4x [000-14088-001]
Description
Features:
- Beam: 20° (Sonar)
- Frequency: 200kHz
- Material: Plastic
- Max. Depth: 500'
- Mount Type: Ice
- Sonar: Yes
- Type: Ice
- Waterproof: Yes
Product Specifications
Lowrance Ice Transducer f/HOOK2 4x [000-14088-001] Product Specifications
| Feature | Specification / Details |
|---|---|
| Product Name | Lowrance Ice Transducer for HOOK2 4x |
| Model / SKU | 000ā14088ā001 |
| Compatibility | Lowrance HOOK2 4x fishfinders |
| Transducer Type | Ice transducer |
| Frequency | 200 kHz |
| Connector | Blue connector |
| Temperature | No |
| Speed Included | No |
| Imaging | Standard |
| Chirp | No |
| Mounting Style | Ice |
| Cable Length | Approx. 20 ft |
| Material / Housing | Durable marine-grade plastic |
| Installation | Mount through ice hole |
| Operating Temperature | 32°F to 140°F (0°C to 60°C) |
| Water / Weather Protection | Waterproof for ice fishing use |
| Box Dimensions | 3ā³ H Ć 7ā³ W Ć 10ā³ L |
| Weight | 0.8 lbs |
| UPC | 9420024167434 |
Product Manual
N/A
Product Warranty
Lowrance Limited Warranty
Navico warrants that its products, when properly installed and used, will be free from defects in material and workmanship for the period stated for the applicable product and/or peripheral device as set out in the Warranty Period Matrix from the date of first purchase (the Warranty Period).
For the purpose of this Warranty, ādate of first purchaseā means the date the product was purchased by the first retail customer; or in the case of a product installed on a new vessel by a Certified/Approved Lowrance/ Navico Boat Builder, the date the first retail customer took delivery of the vessel.
Navico will, at its sole discretion, repair or replace with new or refurbished parts or product, or equivalent product, any proven defective products or components returned to Lowrance/ Navico, or its approved agent during the Warranty Period in accordance with the terms, conditions and limitations as set out in theĀ Navico Warranty Policy. Such repairs or replacements will be the sole remedy of the customer under this Warranty.
Lowrance Electronics manufactures units specifically for sale in the Americas and units specifically for sale to the Rest of the World (ROW). These units are certified to different standards for different markets. Lowrance Americas-based products will go into a limited features mode, when crossing a defined meridian (30 degrees West longitude or the International dateline to the East). Customers should purchase units from local authorized Lowrance/Navico dealers and distributors ā this will ensure that customers receive products which are safe and useful for their requirements. In addition, customers who experience a problem can receive prompt local service and support. Contact us for more information.
Product FAQ's
N/A




















