















Kohler C1™ Indoor Sauna Kit, Large, Graphite Grey | 5 Persons
Kohler C1™ Indoor Sauna Kit, Large, Graphite Grey | 5 Persons
Description
The Kohler C1 Indoor Sauna features a premium Scandinavian spruce wood interior and Graphite Grey exterior that exudes a welcoming, warm atmosphere. An obeche wood bench and matching backrest with 2700k warm white indirect lighting positioned behind it provides a comfortable sauna experience. The tempered glass door and windows, along with mineral wool insulation and rubber seals, provide excellent heat retention.
The C1 Indoor Sauna includes a freestanding FERO Sauna Heater, along with Sauna Stones and Heater Guard. A digital control panel mounted externally provides easy access to sauna temperature, session time, and backrest lighting. The C1 Indoor Sauna is also designed for both freestanding and alcove installation, providing flexibility for your sauna’s location.
Key Features:
- Premium Scandinavian spruce interior and Graphite Grey exterior walls
- Freestanding FERO electric sauna heater for a traditional sauna experience
- Warm white indirect lighting for gentle and relaxing atmosphere
- Dual thermostatic control for a safe, consistent, and repeatable sauna session
- Digital display controls temperature, time, and backrest lighting
- Aerotherm ventilation system that ensures adequate supply of oxygen and air exchange
- 2.1” (5.4 cm) thick mineral wool insulation between walls for heat retention
- 0.3” (.8 cm) tempered glass door and windows
- Beech wood door handles remain cool to the touch
- Tongue-and-groove walls and connections for a seamless appearance
Multiple cabin sizes available to best fit your needs.
- (66"W x 48"D x 87"H) Actual Dimensions: 65.6" (166.7 cm) x 45.9" (116.7 cm) x 83.5" (212.1 cm) – (Up to 2 people)
- (78"W x 56"D x 87"H) Actual Dimensions: 77.4" (196.7 cm) x 53.8" (136.7 cm) x 83.5" (212.1 cm) – (Up to 3 people)
- (82"W x 80"D x 87"H) Actual Dimensions: 81.4" (206.7 cm) x 77.4" (196.7 cm) x 83.5" (212.1 cm) – (Up to 5 people)
Includes:
Sauna Kit
- Front Frame Panels
- Side Wall Panels
- Rear Wall Panels
- Ceiling Elements
- Bottom Frame
- Backrest
- Benches
- Electric Sauna Heater
- Heater Guard
- Sauna Stones
- Control Panel
- Lighting
- Installation Hardware
- Installation and Operation Manual
- 5-Year Limited Warranty (Consumer Use)
Accessories
- Wall-Mounted Thermometer
- Beech 20-Minute Hourglass Sand Timer
- Headrest
- Stool
Product Specifications
Kohler C1™ Indoor Sauna Kit, Large, Graphite Grey | 5 Persons
| Category | Specification |
|---|---|
| Construction Material | Scandinavian Spruce |
| Seating Material | Obeche Wood |
| Door Material | Tempered Glass |
| Window Material | Tempered Glass |
| Door Handle Material | Beech Wood |
| Heater Safety Rail Material | Obeche Wood |
| Clearance Requirements (Wall) | 2" (5 cm) |
| Clearance Requirements (Ceiling) | 8' (2.4 m) |
| Electrical Cord Length | 9' 10" (2.9 m) |
| Electrical Cord Location | Top Rear |
| Finish | Graphite Grey |
| Floor Type | Spruce or No Floor |
| Installation Method | Freestanding or Alcove |
| Heater Fuel | Electric |
| Heater Voltage | 220–240V |
| Heater Frequency | 50/60 Hz |
| Heater Safety Distance | 1.6" (4 cm) |
| Sauna Room Voltage | 240V |
| Sauna Room Frequency | 50/60 Hz |
| Category | Specification |
|---|---|
| Heater Kilowatt Rating | 9 kW |
| Heater Amps | 50A |
| Sauna Room Amps | 50A |
| Outlet Specification | NEMA 6-50P |
| Exterior Width | 81.4" (206.7 cm) |
| Exterior Depth | 77.4" (196.7 cm) |
| Exterior Height | 83.5" (212.1 cm) |
| Interior Width | 74.8" (190 cm) |
| Interior Depth | 70.9" (180.1 cm) |
| Interior Height | 77.4" (196.6 cm) |
| Weight (No Floor) | 1124.6 lbs (510.1 kg) |
| Shipping Weight (No Floor) | 1499.4 lbs (680.1 kg) |
| Weight (Floor) | 1164.8 lbs (528.3 kg) |
| Shipping Weight (Floor) | 1539.6 lbs (698.4 kg) |
WARNING: Drilling, sawing, sanding or machining wood products can expose you to wood dust, a substance known to the State of California to cause cancer. Avoid inhaling wood dust or use a dust mask or other safeguards for personal protection. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/wood
Product Manual
Kohler-C1-Indoor-Sauna-5-Person-IOM.pdf
Kohler-C1-Indoor-Sauna-K-39950-1FNC-CGS-Spec-Sheet.pdf
Kohler-C1-Indoor-Sauna-K-39950-0FNC-CGS-Spec-Sheet.pdf
Kohler-C1-Indoor-Sauna-Readiness-Guide.pdf
Product Warranty
KOHLER® Sauna Limited Warranty
Shipping
Freight Cost: This product’s price includes shipping to the contiguous United States. $490 for Canada. Note: On rare occasions, remote or complex delivery areas may not qualify for these rates.
About This Delivery: This exceptional Sauna Sanctuary requires delivery by a special appointment, and on a wooden pallet. The driver is responsible for “curbside delivery only” and will lower the items to ground level. Prior to shipping this product, we often contact customers to share shipment details and discuss any extenuating delivery circumstances that may complicate or cause additional delivery expenses. Our goal is to ensure your project’s success.
Note: Kohler does offer installation services starting at $4,200.00.
Product FAQs
N/A
Original: $24,253.33
-65%$24,253.33
$8,488.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kohler C1™ Indoor Sauna Kit, Large, Graphite Grey | 5 Persons
Description
The Kohler C1 Indoor Sauna features a premium Scandinavian spruce wood interior and Graphite Grey exterior that exudes a welcoming, warm atmosphere. An obeche wood bench and matching backrest with 2700k warm white indirect lighting positioned behind it provides a comfortable sauna experience. The tempered glass door and windows, along with mineral wool insulation and rubber seals, provide excellent heat retention.
The C1 Indoor Sauna includes a freestanding FERO Sauna Heater, along with Sauna Stones and Heater Guard. A digital control panel mounted externally provides easy access to sauna temperature, session time, and backrest lighting. The C1 Indoor Sauna is also designed for both freestanding and alcove installation, providing flexibility for your sauna’s location.
Key Features:
- Premium Scandinavian spruce interior and Graphite Grey exterior walls
- Freestanding FERO electric sauna heater for a traditional sauna experience
- Warm white indirect lighting for gentle and relaxing atmosphere
- Dual thermostatic control for a safe, consistent, and repeatable sauna session
- Digital display controls temperature, time, and backrest lighting
- Aerotherm ventilation system that ensures adequate supply of oxygen and air exchange
- 2.1” (5.4 cm) thick mineral wool insulation between walls for heat retention
- 0.3” (.8 cm) tempered glass door and windows
- Beech wood door handles remain cool to the touch
- Tongue-and-groove walls and connections for a seamless appearance
Multiple cabin sizes available to best fit your needs.
- (66"W x 48"D x 87"H) Actual Dimensions: 65.6" (166.7 cm) x 45.9" (116.7 cm) x 83.5" (212.1 cm) – (Up to 2 people)
- (78"W x 56"D x 87"H) Actual Dimensions: 77.4" (196.7 cm) x 53.8" (136.7 cm) x 83.5" (212.1 cm) – (Up to 3 people)
- (82"W x 80"D x 87"H) Actual Dimensions: 81.4" (206.7 cm) x 77.4" (196.7 cm) x 83.5" (212.1 cm) – (Up to 5 people)
Includes:
Sauna Kit
- Front Frame Panels
- Side Wall Panels
- Rear Wall Panels
- Ceiling Elements
- Bottom Frame
- Backrest
- Benches
- Electric Sauna Heater
- Heater Guard
- Sauna Stones
- Control Panel
- Lighting
- Installation Hardware
- Installation and Operation Manual
- 5-Year Limited Warranty (Consumer Use)
Accessories
- Wall-Mounted Thermometer
- Beech 20-Minute Hourglass Sand Timer
- Headrest
- Stool
Product Specifications
Kohler C1™ Indoor Sauna Kit, Large, Graphite Grey | 5 Persons
| Category | Specification |
|---|---|
| Construction Material | Scandinavian Spruce |
| Seating Material | Obeche Wood |
| Door Material | Tempered Glass |
| Window Material | Tempered Glass |
| Door Handle Material | Beech Wood |
| Heater Safety Rail Material | Obeche Wood |
| Clearance Requirements (Wall) | 2" (5 cm) |
| Clearance Requirements (Ceiling) | 8' (2.4 m) |
| Electrical Cord Length | 9' 10" (2.9 m) |
| Electrical Cord Location | Top Rear |
| Finish | Graphite Grey |
| Floor Type | Spruce or No Floor |
| Installation Method | Freestanding or Alcove |
| Heater Fuel | Electric |
| Heater Voltage | 220–240V |
| Heater Frequency | 50/60 Hz |
| Heater Safety Distance | 1.6" (4 cm) |
| Sauna Room Voltage | 240V |
| Sauna Room Frequency | 50/60 Hz |
| Category | Specification |
|---|---|
| Heater Kilowatt Rating | 9 kW |
| Heater Amps | 50A |
| Sauna Room Amps | 50A |
| Outlet Specification | NEMA 6-50P |
| Exterior Width | 81.4" (206.7 cm) |
| Exterior Depth | 77.4" (196.7 cm) |
| Exterior Height | 83.5" (212.1 cm) |
| Interior Width | 74.8" (190 cm) |
| Interior Depth | 70.9" (180.1 cm) |
| Interior Height | 77.4" (196.6 cm) |
| Weight (No Floor) | 1124.6 lbs (510.1 kg) |
| Shipping Weight (No Floor) | 1499.4 lbs (680.1 kg) |
| Weight (Floor) | 1164.8 lbs (528.3 kg) |
| Shipping Weight (Floor) | 1539.6 lbs (698.4 kg) |
WARNING: Drilling, sawing, sanding or machining wood products can expose you to wood dust, a substance known to the State of California to cause cancer. Avoid inhaling wood dust or use a dust mask or other safeguards for personal protection. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/wood
Product Manual
Kohler-C1-Indoor-Sauna-5-Person-IOM.pdf
Kohler-C1-Indoor-Sauna-K-39950-1FNC-CGS-Spec-Sheet.pdf
Kohler-C1-Indoor-Sauna-K-39950-0FNC-CGS-Spec-Sheet.pdf
Kohler-C1-Indoor-Sauna-Readiness-Guide.pdf
Product Warranty
KOHLER® Sauna Limited Warranty
Shipping
Freight Cost: This product’s price includes shipping to the contiguous United States. $490 for Canada. Note: On rare occasions, remote or complex delivery areas may not qualify for these rates.
About This Delivery: This exceptional Sauna Sanctuary requires delivery by a special appointment, and on a wooden pallet. The driver is responsible for “curbside delivery only” and will lower the items to ground level. Prior to shipping this product, we often contact customers to share shipment details and discuss any extenuating delivery circumstances that may complicate or cause additional delivery expenses. Our goal is to ensure your project’s success.
Note: Kohler does offer installation services starting at $4,200.00.
Product FAQs
N/A













