
Growatt 7.6kW Grid-Tie Inverter | MIN 7600TL XH-US
Growatt 7.6kW Grid-Tie Inverter | MIN 7600TL XH-US
Description
Key Features:
Cutting-Edge Grid-Tie:
- 7600W nominal output.
- High 500 VDC input!
- 3 MPP trackers, 2 strings per MPP tracker.
- Up to 98.5% efficiency!
Quality Design:
- –13°F to +140°F operating temperature.
- Natural convection cooling.
-
NEMA4X (IP65) rated.
-
4G/Wi-Fi communication with APP, IoT integrated cloud and monitoring.
- IOS, Android & Windows Apps.
From purchase to installation and beyond, our USA-based team offers lifetime support—contact us with any questions.
Product Specifications
Growatt 7.6kW Grid-Tie Inverter | MIN 7600TL XH-US Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MIN 7600TL-XH-US |
| Nominal Output Power | 7,600W (7.6kW) |
| Maximum DC Input Voltage | 600V |
| MPPT Voltage Range | 50V – 550V |
| Number of MPPTs | 3 (2 strings per MPPT) |
| Maximum Efficiency | 98.5% |
| AC Output Voltage | 240V (Single-phase) |
| AC Output Frequency | 50/60Hz |
| AC Output Power Factor | >0.99 |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Protection Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Communication Ports | RS485, WiFi/LAN (optional) |
| Battery Compatibility | Compatible with Growatt ARO/APX or SYN batteries |
| Backup Power Capability | Yes (Whole-home backup with SYN 200-XH-US) |
| Safety Features | AFCI, RSD, Anti-islanding, Ground Fault, Grid Monitoring, Type III AC Surge Protection |
| Certifications | UL1741SA/SB, UL1741, UL9540, CA Rule 21, HECO |
| Dimensions (W x H x D) | 15.8" x 25.2" x 7.4" (400 x 638 x 187 mm) |
| Weight | 33 lbs (15 kg) |
| Warranty | 10 years |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
Original: $1,639.00
-65%$1,639.00
$573.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Growatt 7.6kW Grid-Tie Inverter | MIN 7600TL XH-US
Description
Key Features:
Cutting-Edge Grid-Tie:
- 7600W nominal output.
- High 500 VDC input!
- 3 MPP trackers, 2 strings per MPP tracker.
- Up to 98.5% efficiency!
Quality Design:
- –13°F to +140°F operating temperature.
- Natural convection cooling.
-
NEMA4X (IP65) rated.
-
4G/Wi-Fi communication with APP, IoT integrated cloud and monitoring.
- IOS, Android & Windows Apps.
From purchase to installation and beyond, our USA-based team offers lifetime support—contact us with any questions.
Product Specifications
Growatt 7.6kW Grid-Tie Inverter | MIN 7600TL XH-US Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MIN 7600TL-XH-US |
| Nominal Output Power | 7,600W (7.6kW) |
| Maximum DC Input Voltage | 600V |
| MPPT Voltage Range | 50V – 550V |
| Number of MPPTs | 3 (2 strings per MPPT) |
| Maximum Efficiency | 98.5% |
| AC Output Voltage | 240V (Single-phase) |
| AC Output Frequency | 50/60Hz |
| AC Output Power Factor | >0.99 |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Protection Rating | NEMA 4X (IP65) |
| Communication Ports | RS485, WiFi/LAN (optional) |
| Battery Compatibility | Compatible with Growatt ARO/APX or SYN batteries |
| Backup Power Capability | Yes (Whole-home backup with SYN 200-XH-US) |
| Safety Features | AFCI, RSD, Anti-islanding, Ground Fault, Grid Monitoring, Type III AC Surge Protection |
| Certifications | UL1741SA/SB, UL1741, UL9540, CA Rule 21, HECO |
| Dimensions (W x H x D) | 15.8" x 25.2" x 7.4" (400 x 638 x 187 mm) |
| Weight | 33 lbs (15 kg) |
| Warranty | 10 years |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Growatt Quick Guide
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
















