
Growatt 3kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 3000TL LVM-24P
Growatt 3kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 3000TL LVM-24P
Description
Multifunctional off grid solar inverter, integrated with a MPPT solar charge controller, a high frequency pure sine wave inverter and a UPS function module all in one machine. Perfect for off grid backup power and self-consumption applications. Transformerless design provides reliable power conversion in a compact size. Purchase two for 120/240V TRUE Split Capacity.
Growatt USB Wifi Monitoring device sold separately.
Key Features:
- 24V battery system
- PV Input 30-115VDC
- Pure sine wave output 3KW
- Inbuilt MPPT 80A High frequency inverter with small lightweight size
- Overload, short circuit and deep discharge protection
- Compatible to mains voltage or generator power
- Parallel operation up to 6 unit
- With CAN/RS485 for BMS communication
- WIFI/ GPRS remote monitoring (optional)
Product Specifications
Growatt 3kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 3000TL LVM-24P Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Power | 3,000 W |
| Surge Power | 6,000 W (2× rated power) |
| Battery Voltage | 24 V DC |
| AC Output Voltage | 120 V AC |
| AC Output Frequency | 50/60 Hz (auto-sensing) |
| Waveform | Pure sine wave |
| Maximum PV Input Power | 2,000 W |
| Maximum MPPT Operating Voltage | 150 V DC |
| MPPT Voltage Range | 30–115 V DC |
| Maximum Charging Current | 80 A |
| Peak Efficiency | 93% |
| DC/AC Ratio | Up to 1.2 |
| Parallel Capability | Up to 6 units |
| Battery Compatibility | Lead-acid & Lithium |
| AC Input Voltage Range | 95–140 V AC (PC); 65–140 V AC (home appliances) |
| Operating Temperature Range | 0°C to 55°C |
| Storage Temperature Range | -15°C to 60°C |
| Humidity | 5% to 95% RH (non-condensing) |
| Weight | 25.36 lbs (11.5 kg) |
| Dimensions (L × W × H) | 13.78 × 5.12 × 18 in (350 × 130 × 457 mm) |
| UPS Functionality | Yes |
| Remote Monitoring | Optional Wi-Fi / GPRS modules |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A
Original: $785.00
-65%$785.00
$274.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Growatt 3kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 3000TL LVM-24P
Description
Multifunctional off grid solar inverter, integrated with a MPPT solar charge controller, a high frequency pure sine wave inverter and a UPS function module all in one machine. Perfect for off grid backup power and self-consumption applications. Transformerless design provides reliable power conversion in a compact size. Purchase two for 120/240V TRUE Split Capacity.
Growatt USB Wifi Monitoring device sold separately.
Key Features:
- 24V battery system
- PV Input 30-115VDC
- Pure sine wave output 3KW
- Inbuilt MPPT 80A High frequency inverter with small lightweight size
- Overload, short circuit and deep discharge protection
- Compatible to mains voltage or generator power
- Parallel operation up to 6 unit
- With CAN/RS485 for BMS communication
- WIFI/ GPRS remote monitoring (optional)
Product Specifications
Growatt 3kW Stackable Off-Grid Inverter | SPF 3000TL LVM-24P Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Power | 3,000 W |
| Surge Power | 6,000 W (2× rated power) |
| Battery Voltage | 24 V DC |
| AC Output Voltage | 120 V AC |
| AC Output Frequency | 50/60 Hz (auto-sensing) |
| Waveform | Pure sine wave |
| Maximum PV Input Power | 2,000 W |
| Maximum MPPT Operating Voltage | 150 V DC |
| MPPT Voltage Range | 30–115 V DC |
| Maximum Charging Current | 80 A |
| Peak Efficiency | 93% |
| DC/AC Ratio | Up to 1.2 |
| Parallel Capability | Up to 6 units |
| Battery Compatibility | Lead-acid & Lithium |
| AC Input Voltage Range | 95–140 V AC (PC); 65–140 V AC (home appliances) |
| Operating Temperature Range | 0°C to 55°C |
| Storage Temperature Range | -15°C to 60°C |
| Humidity | 5% to 95% RH (non-condensing) |
| Weight | 25.36 lbs (11.5 kg) |
| Dimensions (L × W × H) | 13.78 × 5.12 × 18 in (350 × 130 × 457 mm) |
| UPS Functionality | Yes |
| Remote Monitoring | Optional Wi-Fi / GPRS modules |
Product Manual
Growatt Data Sheet
Growatt User Manual
Product Warranty
Growatt Warranty
Service terms & conditions.
(1)Product coverage: Including Growatt PV Inverters, Growatt Storage Inverters, Growatt Smart Energy Management Devices, Growatt Monitoring Software, EV Chargers, Portable Power Station and Growatt Batteries and Accessories
(2)Country and Region coverage: All country and regions, including China Hong Kong special administration region, Macao special administration region, Taiwan, excluding mainland China ONLY. Warranty coverage is contingent upon the alignment of the country of sale, the country of installation, and the country of after-sales service.
(3)Warranty claim: In general, serial number(S/N)must be provided in order to claim warranty. Please store the original purchasing invoice/ installation documents or receipts carefully. Customers need to present it for warranty claim if required.
(4)Warranty period: The standard warranty period is from the date of installation on the installation certificate and no more than six months after the delivery date from Growatt. A warranty extension may only be applied within a period of two years from the date of installation.
Growatt service commitment
(1) The service hotline for Growatt local service center varies, please check our local service center in your country/region. The service hotline in Shenzhen headquarter is +86 755 27471942. Our service hotline offering general inquiry, technical support, etc.
(2) Service email address: [email protected]. Customer is suggested to contact Growatt service representative in your country/region directly.
(3) Warranty period and service mode. We offer different service solutions for different product, see details on below table

Note: If warranty period was specified on sales order, then warranty period would obey to sales order.
(4) Installation and commissioning:Growatt don’t offer installation service, don’t offer onsite debugging service for monitoring device. Growatt can offer onsite commission service for big scale plant (inverter capacity>500kw)
Product FAQs
N/A















